HGS Sorunu

Almanya’da yaşayan yüzbinlerce vatandaş yaz tatilinde araçlarıyla Türkiye’de izin yapmanın hayalini kurmaya başladı. Ancak Türkiye’de paralı otobanlarda Hızlı Geçiş Sistemi Kartı (HGS) kullanmaları gerekecek ve bu kartları her yerde bulmak da mümkün değil. Türkiye’ye araçlarıyla gidecek olanlar, paralı otoyolu kullandıktan sonra en geç yedi gün içinde HGS kartını temin etmesi gerekiyor. Aksi halde ceza ödeyecekler.
Türkiye’de paralı otobanlarda Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) iptal edilip, Hızlı Geçiş Sistemi’ne (HGS) geçiş yapılırken, yeni uygulamadan yurt dışında yaşayan vatandaşlar mağdur oldu.
Yeni uygulamada yurt dışından Türkiye’ye araçlarıyla giden ve KGS kartı olan sürücülerin de paralı otobanları kullanmak için HGS kartı temin edip, araçlarının ön camına yapıştırması gerekiyor. Ancak bu kartların temin edilmesinde sorunlar yaşandığı öğrenildi.
Zaman’a konuşan Sedat Yıldırım adlı vatandaş, 9 ila 24 Mart 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye gittiğini ve yaz tatilinde aracı ile Türkiye’ye gitmeyi planladığı için HGS kartı temin etmeye çalıştığını söyledi. Münih’te yaşayan vatandaş, “Paralı otobanlarda KGS girişleri iptal edilmiş ve HGS sistemine geçilmiş. Bu HGS kartlarını PTT şubelerinden ve bazı bankalardan temin edebiliyorsunuz” dedi.
HGS kartını almak için İstanbul’da Şirinevler ve Bağcılar’da PTT şubelerine gittiğini ve HGS kartı bulamadığını anlatan Yıldırım, memurların kendisini bankaya yönlendirdiğini anlattı. Bunun üzerine Şirinevler semtinde Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve İş Bankası şubelerine uğradığını anlatan vatandaş, yine yok cevabı almış.
Daha sonra İzmir’e hareket eden Yıldırım, İş Bankası şubesinde HGS kartı bulduğunu, fakat banka yetkililerinin kendisinden kredi kartı ya da İş Bankası hesap numarası istediğini belirtti. “Kredi kartım ve İş Bankası’nda hesap numaram olmadığı için HGS kartını yine alamadım” diyen mağdur vatandaş, yaz tatili döneminin yaklaştığına dikkat çekerek yetkililerden soruna bir an önce çözüm bulmalarını istedi.
Konu hakkında açıklama yapan UETD MYK üyesi Fikret Özdemir, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde bu kartın bulunamamasının Avrupalı Türklerin yaşayacağı sorunun şimdiden habercisi olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanlığı’na seslenen Özdemir, kredi kartı talep edilerek ve kart temini sorunu nedeniyle vatandaşların neden mağdur edildiğini sordu.
HGS KARTINI EN GEÇ 7 GÜN İÇİNDE TEMİN EDİN, CEZA ÖDEMEYİN
Zaman’a konuşan İş Bankası HGS yetkilisi, İş Bankası’ndan HGS kartı temin etmenin mümkün olduğunu, ancak bunun için vatandaşların ya kredi kartı olması ya da bankalarında cari hesabı olmaları gerektiğini hatırlattı.
PTT İstanbul Bağcılar şubesi çalışanı ise, şu an hemen HGS kartı verebileceklerini, fakat HGS kartı temininde genel bir sıkıntı yaşandığını doğruladı.
PTT yetkilisi, yurt dışından ülkeye karayoluyla giriş yapacak vatandaşların otoban kenarlarındaki PTT şubelerinden HGS kartı temin edebileceklerini söyledi.
Kartın temin edilememesi durumunda vatandaşların otoyolların HGS şeritlerini kullanıp, yedi gün içinde HGS kartı temin etmeleri halinde ceza almayacaklarını anlattı.
Yetkili, bu zaman zarfında temin edilen bir HGS kartından, vatandaşların kullandığı yol ücretinin hemen kesileceğini kaydetti. HGS kartının PTT dışında bazı petrol istasyonlarından ve Avea bayilerinden de temin edilebileceği ifade edildi.
Yetkililer, HGS kartı ile yaşanacak herhangi bir sorunda hgs@ptt.gov.tr elektronik posta adresine mail atılmasını, 444 17 88 numaralı PTT Çağrı Merkezi’ne ya da bir PTT şubesine müracaat edilmesini tavsiye etti. Yetkililer ayrıca, yabancı ülke trafiğine kayıtlı bir aracın ruhsatı ile de HGS kartı temin edilebildiğini belirtti.
KGS KARTIMDAKİ BAKİYELERİ HGS KARTIMA NASIL AKTARIRIM?
Artık geçerliliği bulunmayan KGS kartlarındaki bakiyelerin ne olacağı da merak konusu.
Bu konuda http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/ adresinde şu bilgilere yer veriliyor.
”Karayolları nakit KGS’si bulunan vatandaşlarımız, KGS kart iade işlemleri için 31 Aralık 2013 tarihinine kadar bütün karayolları bölge müdürlükleri, şube şeflikleri, bakım ve işletme şeflikleri ile bu işle görevlendirilecek ücret toplama gişelerine başvurmaları durumunda Karayolları Nakit KGS kartlarını iade ederek ve kartın içinde yüklü bulunan paralarını açtırdıkları HGS ve OGS hesabına veya banka hesaplarına aktarılmasını talep edebilmektedir.
Belirtilen durum Karayolları Nakit KGS’leri için geçerlidir. KGS kartınız banka kartı ise bankanızla görüşmelisiniz. Nakit KGS’niz içindeki bakiyeyi belirtilen noktalardan tespit ettirdikten sonra size verilen evraklarla tüm PTT merkez, şube veya otoyol üzerindeki PTT işyerlerine giderek HGS ürününüze aktarım işlemi isteyebilirsiniz.”
ZAMAN / BAYRAM AYDIN / MÜNİH

Tags:

Ziyaettin Tokyay