Tavsiye Ettiklerim

Adalet bir gün bizim yüzümüze de güler mi?

        Yıllar önce evime doğalgaz almak istediğimde gaz bürosu katların birbirinden bağımsız olmasını istedi. Mühendise bir çivi çakmadan, sökmeden katları ayırdık iş bitiminde belediyeden  kimse çalışmadığına dair aldığım yazıyı S.S.K işverenler servisine verdim 4 ay sonra SSK konsolosluk vasıtasıyla gönderdiği yazıda 30 gün içinde gelip bilgi vermemi yoksa hakkında tahkikat açılacağını bildiriyordu. Türkiye ye geldim SSK da şefin nutkunu büyük bir sabırla dinledim şef verdiğimiz kararları mahkeme bile bozamaz diyerek bilemem ne anlatmak istedi.Sonunda müsaade edersen memurunla dosyaya birde beraber bakalım dedim ve şefe 4 metre ileride onun gözünün önünde dosyaya baktım ve verdiğim yazıyı buldum sarardılar soldular hık mık üzerinde ki tarihin üstüne kağıt koyup fotokopi çekip oraya yeni tarih yazıp işlem yaptılar kime şikayet ettimse netice alamadım.

   39 yıl önce belediyedeki memur planı bana çizdirmezsen evin  ruhsatını vermem dedi.Gidip belediye başkanına söyledim daire amirlerini çağırdı onların yanında ayni  kelimeleri söyledim ve o kişinin işine son verdiler.

       Emeklilik işlemleri için Kütahya dan Ankara ya gidiyorum, memurla konuşamadan geri geliyorum.

     Pasaportumun süresini uzatmak istediğimde emniyet iş ve işçi bulma kurumundan işçi  ailesidir yazısı istedi şef nal dedi mıh demedi şefe Hollanda dan elimde izin kağıdım var ama sizin alışkın olduğumuz yazılardan farklı anlar mısınız bilmem git tercüme ettir gel dediler Eskişehir’de tercüme ettirdim notere tasdiklettim şefe verdim baktı baktı bu nasıl izin kağıdı  böyle olmaz deyip elime verdi. Git-geller haftalarca sürdü sonunda müdürlerine çıktım  müdürleri bu konuda benim bilgim yok dedi ve şefi çağırdı ve şef yanına bir şef daha alıp elindeki yönetmelikle müdürlerine haklı olduklarını ikna ediyorlar.

     Ben müdüre şefler elindeki yazıyı yanlış yorumluyor isterlerse Bursa’ya gideriz ama ben lüks otelde yatar lüks yerde yemek yerim onlar haklıysa masrafınızı ben çekerim ben haklıysam masrafı onlar çeker deyince şefler tamam senin işini görelim dedi.

 İş yerinde İLGİLİ rapor tutmuş.Rapor yanlışlıklar ile dolu durumu İLGİLİYE  ilettim Ankara dan yazı getirirsen raporu iptal ederim dedi,Ankara ya yetkili kişiye durumu anlattım. Yazıyı verdiler İLGİLİYE verdim bu benim istediğim yazı değil dedi yanlış yorumluyorsun dedim, git Ankara ya yeni yazı getir dedi ertesi günü tekrar Ankara ya gittim müdüre durumu anlattım  İLGİLİYE söyle okumasını bilmiyorsa  bana telefon etsin dedi.

Genelde Türkiye de hiçbir kurum ben yanlış yaptım düzelteyim deme cesaretini gösteremez. Bu meziyet Avrupalılara geçti eskiden yanlış iş  Bağdat tan dönüyormuş şimdi gidiş var geliş yok. 09-09-2016 Tarihinde  Sayın Cumhurbaşkanı  başta olmak üzere Başbakanlık, Adalet ve Çalışma bakanlıklarına yazdığım  yazılara rağmen beni tatmin edici cevap alamadım.              

Şahsıma yapılan hatayı düzeltilmesi için TV kanallarında program yapan veya ve ya yapmayan uzmanların  görüşleri gerekirse benim yanımda  alınarak  ve  benim yanımda o memurlar verdikleri kararda ısrar edecekler mi?

 

belge-1

belge-2

belge-3

belge-4

belge-5

belge-6

Ziyaettin Tokyay