Biz Yerdekini Yapamazken Havadakini Yaptilar

İlk uçan araba Hollanda`da
Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez öğesi uçan arabalar (PAL-V), nihayet Hollanda`da hayata geçirildi.Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez öğesi uçan arabalar (PAL-V), nihayet Hollanda`da hayata geçirildi. Artık trafikte beklemek tarih olacak. Trafikten sorumlu Bakan Camiel Eurlings, prototipi denenen taşıta, Hollanda hava sahasında nasıl yer açılabileceğine dair çalışmaları başlattı.
Üretici firma, her ne kadar uçan arabaları 2012`de seri üretime çıkarabileceklerini söylese de, henüz gökyüzü bu arabaların boy göstermesi için hazır değil. Bakanlık, uçan arabaların ilk etapta, trafik kazalarında ambulans olarak kullanılacağını, bunun için de mevcut karayollarını nasıl kullanabileceklerini araştırdıklarını açıkladı. Hollandalı girişimci John Bakker tarafından kurulan PAL-V Europe isimli şirketle Hollanda Havacılık Laboratuvarı(NLR)`nın altı yıllık çalışmasının ürünü olan uçan arabalar, alt yapısı uygun ülkelerde kullanıma sokulacak.
Uçan arabalar, inanılmaz ölçüde zaman tasarrufu sağlayacağı gibi ulaşım güvenliğini de arttıracak. Projede, Bakker`ın yanı sıra Philips`te bir dizi teknolojiyi başarıyla hayata geçiren Robert Dingemanse ve Tacstone danışmanlık firmasından Jim Emanuels de bulunuyor. PAL-V`nin şehirleri yaşanmaz hale getiren trafik sıkışıklığına çözüm olması bekleniyor. 3 tekerli ve motosiklet kıvraklığındaki yapısı ile karada esnek manevra kabiliyeti sunması beklenen araçlar, ticari uçuşların alt sınırı olan bin 500 metreden yukarısına çıkamayacaklar. Çevre dostu araba motoru ve pervane sistemi ile donatılan araba, klasik arabalar gibi benzinle çalışabildiği gibi biodizel ya da bioetanol ile de çalışabilecek ve hem karada hem de havada saatte 200 km yapabilecek. Helikopter gibi çok kısa mesafelerde inip kalkabilecek olması ise, en büyük avantajı olacak. 70 desibelden daha az gürültü çıkardığı için, helikopter gibi ortalığı sarsmayacak olan uçan arabaların, havada motorunun durması durumunda, uçan araba dikey dalışa geçmeyeceği için, planör gibi süzülerek yere de inebilecek. Uçan arabaları uçurmak, uçak ve helikoptere nazaran daha kolay. Tam olarak hava taşıdı sayılmadıkları için, pilot lisansı gerekmiyor. Avrupa ve Amerika`da, uçan arabaların, GPS teknolojisi kullanarak güvenle uçabilecekleri söylenirken, hava koridorları oluşturulabilmesine dönük çalışmalar halen devam ediyor
Zaman Benelux/ ALI CIMEN/ AMSTERDAM

Ziyaettin Tokyay