Cayla Proje Sohbeti

Rıza Usta kıraathaneye yeni bir bölüm ilâve etmiştir. Burası okuma salonu ve düşünce alanı için elverişli hale getirilmiş, semt sakinleri yavaş, yavaş yeni düzene doğru adım atmaya başlamışlardır.
Yine sisli ve soğuk bir Kış akşamı, camlar buğulanmış, ocaktaki kazanda demlenen çayın mis gibi kokusu ortalığı sarmaya başlamıştır.
Antika radyo Ceviz kaplamalı ve sırmalı desenlerinin yanısıra lambası ısınır, ısınmaz akşamın karanlığına Güftesi Vedat Şenyol’ a ait Zeki Müren’ in Nihâvend bir bestesi ile ruhlara neşe katıyordu;
” Gözlerinin içine başka hayâl girmesin,
Bana ait çizgiler dikkat et silinmesin,
İstersen yum gözlerini, tıpkı düşünür gibi,
Benden evvel başkası bakıp seni görmesin,
Benden evvel başkası bakıp seni sevmesin. ”
Kıraathanenin konukları bir köşede otururken aralarında hararetli bir konuşma geçiyordu. Rıza Usta merak etti yaklaştı. Bakalım gündemde ne vardı?
Ziyaettin Tokyay : Arkadaşlar projelerim var, projelerim… eğer onları tamamlamazsam bilin ki bu dünyadan gözüm açık gider.
Murtaza Emmi : Tokyay söyle bakalım şöyle sakince anlat neymiş projelerin…
Ziyaettin Tokyay : Şimdilik bir tanesini söyleyeyim ” Güneş enerjisi ile çalışan piknik buzdolabı ” ilki bu tabi devamı elektrik ve otomobil üretimine kadar gidecek…
Fahri İstanbullu : La raison ne vient pas avec l’âge, elle est dans la tête. ( Akıl yaşta değil, baştadır ) Tebrikler Tokyay peki kaç kişi çalışacak bu projede?
Ziyaettin Tokyay : 1500 kişi çarp 4 le 6000 kişi totalde yani Kütahya’ da işsiz kalmayacak ve bu projem dalga, dalga Avrupa’ yı saracak ortalığı kasıp kavuracağım üretim + üretim olacak…
Kapıcı :
Ziyaettin ağabey kurtar benide bu işten,
Artarsa artar işten, artmaz hiç dişten…
İşsizlik milletin canına tak ettiriyor…
Bende hiç memnun değilim hâl ve gidişten.
Rıza Usta : Peki Tokyay bunca işçiye ücreti nasıl karşılayacaksın?
Ziyaettin Tokyay : Böyle bir teşebbüse kim kredi vermez? Dünya Bankası, AB herkes Tokyay’ ı konuşacak…
Fahri İstanbullu : Ce qui sort d’une bouche se répand sur mille langues. ( Bir ağızdan çıkan bin dile yayılır ) böylece Tokyay hedefe ulaşır, çaakkkkkk bakalım tokayı Tokyay… haydi bakalım bu projeni bir şiirle taçlandır.
Ziyaettin Tokyay :
ESERLER ÖLMEZ…
Bakın!… dostlar kimde ne var bilinmez,
Uzun yollar yürümekle meşekkati hiç bitmez,
Fakirlik kader deyip, pisi pisine ölünmez,
Bulanık sularda balık görülmez…
Sizde mucit olun eserler ölmez…
***
Kırkbeş yıldır mücadele yol hayli uzun,
İnanın proje için dinlenmem Kış’ ın ve Yaz’ ın…
Bu yüzden tadına varamam şarkının ve de sazın,
Önümde sisli perdeden yollar görünmez…
Sizde mucit olun eserler ölmez…
***
Takip edin Tokyay’ ı görün eseri…
Fırsat bulursanız dinleyin bestekâr M.Keser’ i
Mucit gibi yaşadım doğduğum günden beri,
Gecenin matemi şarkılarla silinmez…
Sizde mucit olun eserler ölmez…
Rıza Usta hayretten donakaldı, nerdeyse küçük dilini ısıracaktı. Murtaza Emmi ile birbirine hayretle bakıştılar. Son söz Murtaza Emmi’ deydi;
– Murtaza Emmi : Hep derim dostlarım yinede söylüyorum ” hor görme garibi nice viraneler definelere mâliktir ” çok doğru bir söz kimde ne var bilinmez, herkese çaylar benden olsun oğlum Hasaaaannnnn çayları dağıtttttt….

Bu makale 452 defa okunmuştur…

YORUMLAR
Murtaza Emmi 31-01-2010, 08:51:13
Sayın Tokyay bu projeniz kayda değer ancak size soralım neden bu güne kadar hayata geçirmediniz?

Düşünceler,eserler ve fikirlerin yaşaması için uygulama da gerekli.

Ben şahsım adına bu düşüncenizi beğendim bu konuda yapacağınız açıklamaları bekliyoruz.

Fahri İstanbullu 31-01-2010, 09:37:18
TOKYAY HOLLANDA’yı FETHETTİ.

Tokyay’dan bir proje de İstanbul için bekliyoruz. İstanbul için de birşeyler üretsin İstanbul kapısını da hızlı çarpmadan çıksın geri dönmek isteyebilir. hem en fazla oy İstanbul da var. İstanbul da kazanmak (seçim) demek anadolu da 40 şehirde seçim kazanmakla eşdeğerdir.

ÖYLE DEĞİL Mİ TOKYAY BEY?

Gelgelelim Gapıcının oyunu GAPmak ogıda goley deel. Tokyay’ı bayağı teeleticek gibi görünüyo.

üle deelmi üniversiteli gapıcımız? Şöför olmak vaaken sen niden gapıcı oldun kiii?

Hadi bana müsade çaylaaaar! herkese benden. Kapıyı hızlı çarpıp çıkan arkadaşa da kapı açıktır içeri çalmadan girebilir. GÖNÜL KAPISI HEP AÇIKTIR çalmadan da girilebilir.

M.Kalkan 31-01-2010, 12:06:38
Çay sohbetiniz bereketli olsun sayın katılımcılar bende genç ve işsiz bir kardeşiniz olarak aranıza katılayım müsadenizle.
Konu akıcı ve faydalı olmuş buradaki Ziyaettin beyde kendisini tanıtırsa varsa başka projeleri sanırım yararlanırız belki bizim gibi Üniversite mezunu işsizlere de bir çözüm kapısı olur.

Samandıralı 31-01-2010, 21:20:48
Merhaba Tokyay…

Bir Anadolu insanı olarak böyle önemli bir buluş için fikir beyan etmenizden dolayı sizi tebrik ederim.

Yıllardır enerji açığı deriz gün oldu Bulgaristan’ dan bile elektrik enerjisi satın aldık. Şimdi durum farklı rüzgâr tribünleri de devreye girdi enerji konusu bayağı ciddiye alındı.

Tokyay beyin fikirleri üzerinde tartışmaya değer mi? bence değer fikir konusunda da durum aynı damlaya damlaya icatlar ortaya çıkar.

Salih Dikici 01-02-2010, 09:53:05
Aslında icat ve mucit konusunda Tubitak’ a daha çok görev düşmektedir. Her türlü kayda değer buluş ve gelişmeleri mercek altına almalı kimbilir daha ne tür buluşlar var ama sesini duyuramıyordur.

Ziyaettin Tokyay 01-02-2010, 20:29:22
Sayin yazarimiz Mete beyin ve diger yorumcularin ellerine saglik. Mucitler olmasa bizler bugunki rahati bulmamiz mumkun deyildi hele hele her gucluge direnerek yenerek dusundugunu hayata gecirenlere hayran olmamak elde deyil onlarin o azimli inadi olmasaydi bizler bugun uzaklari yakin eden ne araclara ne ucaklara binebilirdik ne de dunyanin obur ucundaki insanla goruntulu konusma imkanina sahip olurduk . 1995 yilinda Ilk cep telefonunu aldigimda 4 tanede yedek pil almisdim sanki yillarca kullanacak gibi. teknoloji okadar cabuk ilerliyorki elinizdeki malin tadini cikarmadan daha kullanislisi ortaya cikiyor .1982 yilinda Gunes enejisiyle calisan piknik buzdolabi dedigimde bu isin tahsilini alan olmaz diyordu gerisini siz dusunun tabi ayni katagoruye evin ihtiyacini karsilayacak kadar gunesden elektrik elde etmek mumkun zira Avupada Basda Alamanya olmak uzere gunesi yeterli derece gormeselerde gordukleri kadariyla gunesden alacaklarini aliyorlar ama Afrikanin bazi yerlerinde kucuk caplida olsa yilardir gunes enerjisinden evin mumkun mertebe diyorum zira zira oralarda bunu deneme amacli yardim seviyesinde yapiyorlar ama Almanyada yapilanlari gordum tek kelimeyle sahane.Ulkelerde insanlar vardir ulkesinin gelecegi icin kafa yorar insanlar vardir ulkesini ve irkdaslarini baskalarina yem yapmak icin kafa yorar .Hani bizim devrim isimli bir aracimiz vardi ? ne oldu ? niye buzdolabinda saklaniyor ? bugun ulkemizde yuzde yuz yerli arac yapacak her turlu bilgiye teknige sahibiz peki neden yapilmiyor .? Eger ilk ucak yapilirken yapana birileri bu isi yapamiyacaksin birak deseydi onu kucumseseydi belki bugun daha az gelismi ucaklara binecekdik .2 sene evel evel eve gunes enrjisi kurdurmak istedim ama hem sicak su olsun istedigimde kaloriferi isitsin istedigim zaman kombiye aktarayim dedim sirket eskisehir temsilcisini benim yanima gonderdi benim gibi bir musteriyi memnun etmek ve tanismak icin ve bu teknoloji Turkiyeye gecen sene mart ayinda geldi .Bugun bilgisayarda sorun var bu ucuncu yazim yazilar kayboluyor simdilik bunu gondereyim arkasi yarin olsun.

NOT : Ayrıca şahsıma ilgi gösteren değerli yorumcuların sorularına da gerekli cevap verilecektir.Saygılarımla.Ziyaetttin Tokyay

ziyaettin Tokyay 02-02-2010, 20:37:57
Aslinda teknoleji konusu ulkemizde encok konusulmasi tartisilmasi gereken bir konu ama ulke gundemini baska konular isgal ediyor .

Murtaza bey cok hakli madem birsey biliyorum diyorsun niye yapmiyorsun derler adama ama bir ise tessebbus edin kazin ayagini o zaman ogrenirsiniz .
Fahri beyde cok hakli ama bogulacaksan buyuk denizde bogul diye bosuna dememisler 2002 secimlerinde aday olsaymisim birseyler olacakmis secim sirasinda Basbakanimizin bagimsizlara oy vermeyin demesi benim gibi adaylarin isini bitirdi tabi 367 meselesinide unutmamak lazim herseyi bir butun icinde degerlendirilirse vatandasa hak vermemek elde deyil . Ama istanbul icin planlarimda yok deyil yani .
M.Kalkan Rumuzlu kardesimize gelince Turkiye gibi gelismekde ve az gelismis ulkelerde issizlik sorunu basli basina sorun Hatta dunyada sorun
ama insanca yasaminin yolu TURKIYEYI sosyal devlet yapmakdan gecer Turkiyede issizler devlete yuk deyil boyle olmayincada gereken onlemler alinmiyor hatta issizlik sermaye sinifina daha az ucretle calisacak insan zemini hazirlamakda .Bu nedenle 45 yildir yurt disnda bulunan gurbetcilere secme ve secilme hakki verilmiyor .her hukumet yurt disinda calisan gurbetcilerin ulkeye getirecegi basda yeni demokrasi anlayisi ve yeni bir kimlikden korkuyorlar siz universiyeyi bitirmis insani issiz olarak sokakda gezdirin veya okudugu bransin disinda calistirmak hele hele egitim gormemis insanlarin yapacagi isde calistirmak eh isde hani bazan diyorlar boyle idareyi dagdaki cobanlar bile yapar ama idare edemeyip erken secime gidenler bile oluyor ve bu kisiler tekrar vatandasdan oy istiyor niye tekrar kurulan hukumeti birakip erken secim icinmi ?
Samandirali rumuzlu beye gelince bugun sabahdan carsiya cikdim Gunes enejisiyle bir akuyu dolduracak bir cihaz aldim ve ucuz baskalarinin oyuncak haline getirdigi seyleri simdi bazilari hala imkansiz goruyor .
Salih dikici beye gelince 3 yil once ilgili yere yazi yazdim cevap geldi ama bakalim yazdiklarimi uygulayacaklarmi bende merak ediyorum
mektubumda Ulkemizde belirli kisilerin adina musabakalar yapiliyor yapilan bu musabakalarin yerine TEKNOLOJI YARISMASI yapilmasini teklif ettim ve isimler diger osmanli padisahlari veya ilim adamlarimiz adinada yapilir bu yarismaya iller kendi aralarinda yapar ilde birinci olanlarda Turkiye yarismasina girer ilk uce girenlerin projeleri hemen haya gecirilir yarismacilara iyi katilim ucreti verilir ve bu olaya herkez tesvik edilir boylece iller arasinda yaris baslar kalinma top yekun Milli bir duyguyla olur .
Mutlu ve neseli KALIN.

YAZARIN NOTU : Sayın Tokyay katılımcı arkadaşlara verdiğiniz cevap ve konuya hassasiyetiniz için bende şahsınıza teşekkürlerimi sunuyorum.Bütün katılımcılarla birlikte şahsınıza selâm, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Yakında yeni önemli konularda buluşmak dileğiyle.

Tarsuslu Sahin 02-02-2010, 21:19:18
Çay sohbetlerinize katılmak bence güzel bir kazanç fikirler gelişiyor neşe muhabbet artıyor herkese Çukurovadan sonsuz selâmlar.

Sayın Milletvekili adayımız Ziyaettin Tokyay’ a yaşantısında başarılar dilerim.
NOt ;kaynak nigdehaberci.com

Ziyaettin Tokyay