Dava adami merhum Erbakan Kalbimizde

Bugun siyasi tarihimizin onemli sahsiyetlerinden olan Profosor NECMEDDIN ERKBAKAN Hocamizi kaybettik ! aslinda kaybetmedik Milli gorus davasina gonul vermis Turkiyedeki MILYONLARIN KALPLERINDE her zaman yasayacak ve onu inanlar kalplerinde yasatacaklar .Koca cinari defalarca devirmeye goruslerine engel olmaya calistilar ama o dava adamiydi yilmadi ve onu yildiramadilar .Onun ektigi torumlar veya onun kenarindan cikan filizler ileride o koca cinarida gececekler bundan kimsenin suphesi olmasin Ulke sevdasi ulke aski herkezin anlayabilecegi bir kavram deyil zaten butun engellerde zaten bu sebebden cikmadimi ?

Necmettinecmettin Erbakan

,29 Ekim1926’da Sinop’ta doğdu. İlkokula Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlayan Erbakan, babasının Trabzon’a tayin olması sebebiyle ilköğrenimini burada tamamladı.

1948’deİstanbulTeknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun olan Erbakan aynı yıl burada asistan olarak göreve başladı ve 1965’te profesör oldu.

Erbakan, 1966’da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığı’na getirildi. 1969 seçimlerinde Konya’dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek ve ilk kez Meclis’e girdi. Necmettin Erbakan, 24 Ocak 1970’de ise Milli Nizam Partisi’ni kurdu. Parti, Nisan 1971’de kapatıldı.

1972’de kurulan Milli Selamet Partisi ise 1973 seçimlerinde 51 milletvekili ile Meclis’e girdi.

MSP-CHP koalisyonunda Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Erbakan, bu hükümetin 1974 yılı başında bozulmasının ardından kurulan dörtlü koalisyonda yine Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1977 seçimlerinden sonra oluşturulan 3’lü koalisyonda da görev alan Erbakan ve liderliğini yaptığı MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.
1978 yılı başından
12 Eylül1980’e kadar muhalefette kalan MSP’nin Genel Başkanlığını yürüten Erbakan, Eylül 1987’deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde etti. Erbakan, 1983’te kurulan Refah Partisi’nin Genel Başkanlığı’na seçildi. Necmettin Erbakan, 28 Haziran 1996’da Başbakan olarak RP-DYP koalisyon hükümetini kurdu.

28 Şubat 1997’deki “post-modern darbe” sırasında Erbakan, 54. Hükümet’in Başbakanı’ydı. REFAHYOL Koalisyon Hükümet’i, 28 Şubat’ın ardından yoluna devam etse de bir süre sonra istifa etti.

Necmettin Erbakan’ın Refah Partisi, Ocak 1998’de kapatıldı. Partinin kapatılması ile birlikte Erbakan’a 5 yıl süreyle siyasi yasak getirildi. Siyasi yasağı Şubat 2003’te sona eren Erbakan, 2003’te Saadet Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi.

Bir kaç kez Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevini devreden Erbakan son Merhum hocamizin basda ailesi ve butun milli gorus mansuplarinin basi sag olsun meftanin mekani cennet olsun

 

Ziyaettin Tokyay