Demokrasiyi Bilmiyenler Bilmek istemiyenler

 Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken aşağıdaki şekilde andiçerler: “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”
Hersey Meclise girip ant icmekle olmuyor sayet olsaydi simdi Ulkemizde hic bir sorun kalmamasi lazimdi . Ulkemizin hastaligi belli tedavi sekli yanlis bu gune kadar genelde yapilan teshislerde dogru tesbitler olsada uygulanan ilaclar yanlis .Meclise giren Vekilleri birer doktor olarak kabul edersek hala Meclisde hastaliga her Parti ayri teshis koyuyor farkli ilaclar kullanmak istiyorlar oyle olmasaydi Anayasa uzerinde tartismalar olmazdi olmamasi lazimdi .Tabi yetki karmasasinida unutmamak lazim
Once Meclise giren Vekillerimiz Millet sizi oaraya niye getirdi ? Derdine derman olsun diye olmuyacaksan olamuyorsan orda isin ne soylermisin ? Simdi olmaz yarin yarin olmaz ertesi gunu bu hafta geciversin bu ay geciversin mutabakat lazimmis lazimsa kurun mutabakati siz kurmak istedinizde Milletmi engel oldu ?
Dun komsunun evinde televizyon seyrederken Turkiyede gundeme gelen yumruk davalarinda saygi duydugum kisi Avrupada gordugu bir olayi anlatti yumruk deyil bir tokat yuzunden bir ogrencinin basina gelenleri ve verilen cezayi anlatti ve Avrupada olsa soyle yaparlar Gecmisde Meclisde Bir vekilimizin odasindayim vekilimizin danismani Bir meselede Holladadan misal veriyor bende dinledim Su soyle yapiyormus bu boyle yapiyormusla bu isler bitmez sende yap yillardan beri bosunami diyorum Gurbetciden 20 tane IDALIST BULACAKSIN ONLAR yapilmasi gerekeni yaparlar .
Ülkedeki yolsuzlukların genel hali “Susurluk skandalı”nın dinamiğini andırır. Susurluk nasıl sistem içine “yuvalanmış çeteler”den çok “çeteleşmiş bir sistem”i ifade ediyorsa; yolsuzluklar da sistem içindeki münferit ve temizlenebilir eylemlere değil, yoldan çıkmış bir sisteme işaret eder. Türkiye’nin hangi dönemine bakarsanız bakın, neresinden bakarsanız bakın, karşınızda bir yolsuzluk sistemi bulursunuz.bu kisinin makamina yaptgi ise gore deyisir zormu ulkeyi bu hirsizlik cetelerinden temizlemek?
Temizlemek istemiyen icin zor Gecen gun bir arkadasim Yillar once Askerlik parasini bir holdinge yatirmis bankada duracagina ulkemdeki issiz bir insan ekmek yesin diye gittti bizim paracikler derken onun yatirdigi paranin 30-50 mislini yatiranlari duyunca kendisini teselli ediyor Sahi hukumet bu ise niye el atmiyor ? Milyonlarca magdurmu yoksa 200 -500 kisimi onemli ates dusdugu yeri yakarmis belki hukumetin onunde onemli isler var ama geceleri rahat uyuyamiyan milyonlar var herkezde biliyor,ki mazlumun ahi kimsede kalmaz bu devranda boyle gitmez .Sahi Anayasa Referandumuna NEDEN BAZI Partiler karsi cikti ?

Ziyaettin Tokyay