DSP’den Gurbetci vekil onerisi

ANKARA – DSP’li 11 milletvekili tarafından hazırlanan bir kanun teklifi ile genel seçimlerde ‘’Gurbetçi milletvekili’’ seçilmesi de istendi. Bu düzenleme gerçekleşirse 540 milletvekili yurt içinde 10 milletvekili de yurt dışında seçilecek. 10 milletvekilin yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları belirleyecek.
DSP Denizli milletvekili Hasan Erçelebi ve arkadaşları tarafından hazırlanan kanun teklifinde Anayasa’da yapılan değişiklik uyarınca bundan böyle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da Türkiye’deki Genel Seçimlerde bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekleri hatırlatıldı.

GURBETÇİ ADAY
Yurtdışında 4 milyon Türk vatandaşının yaşadığı ve bunlardan 3 milyonunun seçmen niteliği taşıdığı vurgulanan kanun teklifinde, ‘’Yurt dışı seçim çevresi’’ oluşturulması öneriliyor. Siyasi partiler bu seçim çevresinde, yurt dışında yaşayan vatandaşlar arasından milletvekili adayları gösterecek. Gurbetçi vatandaşlar da bu adaylar için oy kullanacak. Seçim sonucunda da ‘’Gurbetçi 10 milletvekili’’ belirlenecek.
Bu milletvekilleri, yurt içinden seçilen 540 milletvekiline ilave olarak, parlamentoda görev yapacak. Yurt içindeki 540 milletvekili için, illerin nüfuslarına göre yeniden dağılım yapılacak ve bazı illerin çıkaracağı milletvekili sayısında azalma olacak. Bu şekilde oluşacak 10 milletvekilliği de yurt dışına tahsis edilecek. (GAZETEPORT)

kaynak gazeteport

Ziyaettin Tokyay