Dünün Cumhuriyet Ağaları

Cumhuriyet ile ağa kelimesi yan yana hiç gelemez. Bizde geldi. “Biz kurduk, biz asılız, biz yönetiriz” zihniyeti; dünya değiştiği, insanımız değiştiği halde, koskoca bir topluma dayatılmaya devam edildi.
“Aşiret yönetimine, ağalığa son” diye kükrediler, ama bütün aşiretlerin yerine tek bir aşiret olarak kendi aşiretlerini, bütün ağaların yerine kendi ağalarını ikame ettiler. Bürokrasi ağaları, yargı ağaları, basın ağaları, baro ağaları, sendika ağaları, üniversite ağaları, eski garip ağalara rahmet okuttular... Ağalar; totaliter, otoriter ama temelleri çürük bir statüko kurdular.soyletmen vurun mantigi ile Turkiyeyi yonettiklerini zannettiler eller uzaya gitti biz yerde yuruyen araclari yapamadik adamlar carptilar cirptilar yediler ictiler biz onlari yargilayamadik yahut yargilayacak kanunlari cikaramadilar cikarmadilar belki,de turkiyenin sanayilesmesinin bir kismina yetecek paranin buharlasmasina yetecek paranin buharlasip ucmasina neden oldular. Bu arada Yurt disinda bulunan gubetcilere secme ve secilme hakkini veremediler.

AK Parti’nin 22 Temmuz seçimlerindeki galibiyetine kadar, ağalıklarından çok emindiler. Çünkü korkunun gücünü kullanıyor, darbelerden sonra başbakan asıyor, parlamento dağıtıyor, hükümetler yıkıp hükümetler kurduruyorlardı. Kozmik adamları, kozmik siyasileri vardı. Zorlandıkları yerlerde topluma yeni korkular saldılar. “Komünizm gelir yer sizi”, “İrtica gelir, girersiniz karanlıklara”, “bölücü hainler bölerler vatanınızı” korkuları, hep üretilmiş korkulardır. Hepsinde, kendi adamları, tertipler, provokasyonlar, faili meçhul cinayetler vardır. Terör ağacıkları da onların üretimidir. Toplumu bölmek, kutuplaştırmak, Anadolu insanının arasına kin ve nefret tohumları ekmek için terör ağalarını, tepe tepe kullandılar. En acımasız oyunlarını ise, laik kesim diye nitelendirilenlere oynadılar. Uğur Mumcu’lar, Abdi İpekçi’ler, Doğan Öz’ler, Çetin Emeç’ler acımasızca katledilirken, Danıştay’ı bastırıp hâkimleri kurşunlatırken, ağalar hep göstermelik tepkiler verdiler, timsah gözyaşları döktüler. Bilirsiniz, timsahlar da avlarını yerken, gözlerinden yaşlar gelirmis .gecen gun bir televizyon kanalinda su aile sigortasi dedikleri ve her aileye ortalama 600 tl vermeyi vaad ettikleri paranin kaynagini bulamadilar sonra zeten hesapda da aynlislik oldugu belli diger konusmaci 21 milyar cikardi,ki parayi vaad edenler 10 milyar hesap etmisler gecmisde olmayandanda vergi alanlarlar calisma kamplarina gonderenler secim Zamani gelince her nedense bol keseden atmaya devam ediyorlar. Bedelli askerlik yasasi ciksin diyorlar siz daha onceleri nerelerdeydiniz ?siz hep secim zamanimi vatandasi dusunursunuz ? gecen yazimdada belirtmisdim bugun askeri ucret tutarinda veya bir emekli maas tutarinda her aileye 600 verirseniz once bir suru prim yatirmis insanlara haksizlik etmis olacaksiniz hemde asgari ucrete yakin parayi calismadan her aileye vereceksiniz bu yogurdun bollugu nerden geliyor ? evet 2007 secimlerinde ayni konulari bende isledim ayni konulari yine islerim ama o 600 tl ucretini vermeden once yapilmasi gereken bir suru islem ve yasadaki bosluklarin doldurulmasi lazim .herhalde o ucreti vaad eden partidede ekonomistler vardir yahut olsaydi boyle gelisi guzel hangi sartlari tasiyanlara o miktari verecekleri kisileri belirtirlerdi . Simdi burda o partide gurbetci Millet vekilinin olmadigi nasilda belli oluyor

Ziyaettin Tokyay