Emanati Ehline Verin Siz Kazancli CIKIN

Emanet deyip gecmeyin gunahlarin anasi yalan soylemek Geri kalmisligin anasida Emaneti ehline vermemek demokrasiyle yonetilen ulkelerdede secimlerde eger sandiga gitmeyip oy vermemisseniz vay halinize gidip gecersiz oy verdiyseniz yine vay halinize is yapacak partiyi bildiginiz halde hisimin akrabanin hatirina baska partiye oy verdiyseniz gelecek secimlere kadar issizin gecinecek kadar eline az mas gecen insanin su veya bu nedenle birilerinin keyfi icin Liseyi okuyup universiyete gidemiyen onca insanin ve yillarca okudugu halde kendi keriyerine uygun is bulamiyanlarin belki lafin en kisasi tuyu bitmemis yetimin hakkindan sorumlusunuz sorumluyuz .
Emaneti ehline vermezseniz, En çok siz utanır ve en çok siz üzülürsünüz. Emaneti ehline vermezseniz, Her iki dünyada da hesabını veremezsiniz. Emaneti ehline vermezseniz, Ömrünüz başarısızlıklarınıza bahane uydurmakla geçer. Emaneti ehline vermezseniz, Bu ülke, bu şehir ve bu millet kaybeder. Emaneti ehline vermezseniz, Bütün olanların sebebi de siz olursunuz, suçlusu da. Şimdi söyleyin bana; Geri gelir mi boşa harcanan günler? Tekrar kazanılabilir mi azalan güven ve huzur? Yazık, günah değil mi? Bu şehre ve bu insanlara, Sorumluluğunu kim üstlenecek bütün bu olanların? Birileri gözümüzün içine bakarak yalan söylemeyi ne zaman bırakacak? Kuran’da, Allah buyurmuyor mu? “Şüphesiz ki Allah, size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman, adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisa, 4/58) Peygamber Efendimiz bir hadisinde demiyor mu? “Müslümanların bir işine bakan kimse, o işi daha iyi yapacak biri varken bir başkasına verirse Allah’a, Resulü’ne ve müminlere hıyanet eder.” Bu ayeti, bu hadisi gönül rahatlığıyla okuyabiliyor musunuz? Bu ülkede meydana gelen bütün iyi şeylerin sizlerden, bütün hataların ve kötü olanların başka kişilerden kaynaklandığına nasıl inanıyorsunuz? Sizi her eleştireni, doğruları göstermek isteyeni düşman, size her methiyeler dizeni dost görmek kibrinizden gelen nefsanî bir davranış olmuyor mu? Üzülüyor musunuz? Sıkılıyor musunuz olanlardan? Rahat mısınız? Mutlu musunuz? Uyuyabiliyor musunuz? Daha doğrusu farkında mısınız olanların? Farkında mısınız bu Ulkeye yaptiklarimizin. Hani bazen birileri bos ver dunyayi bizmi kurtaracagiz der bir mih bir ati bir at bir bolugu bir boluk bir orduyu bir ordu bir ulkeyi kurtarir derler birileri istiyorki gokden sihirli bir deymek inecek bir anda ulkeyi 50 yil ileriye goturecek yok oyle yagma ALLAH
calisana verir sen kahve koselerinde pinekle kabahati baskalarinda ara iki gunu esit bitiren geciren bir dini gerici say devletin mumuyla sahsi isini yapan haram islemis sayan bir din ulkeyi geri goturmez .Tabi yillardir birileri ulkenin kaymagini yemege alisdi birileride yogurdu vatandasa kala kala canagin icindeki yogurdun kalintisi onunda icine su koyuyorlarki yetsin diye .Simdi evini idare etmekden aciz birileri hukumete akil vermeye calisiyor hemde ne akil .Gecmisin beceriksizleri de sen git biz gelelim diyor Acligi hisseddirip bir dilim ekmege razi edecekler birileride kose donecek siz utanmazlar birakin artik birazda su olumli dunyada vatandaslarda yasasin olmazmi ?

Ziyaettin Tokyay