Erdogan MAHKEMEYE teslim olmadi

Partisi’nin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan Anayasa Mahkemesi’nin kararını sert ifadelerle eleştirdi. Anayasa ihlali olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, mahkemenin kararını gerekçesiyle birlikte açıklaması gerektiğini söyedi. Fiskoslara ve gazetelerde yazanlara göre karar alınamayacağını söyleyen Erdoğan, “Beyler, ülke yönetiyoruz ülke, millet yönetiyoruz millet” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik Anayasa değişikliğini yok saymasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın ne söyleyeceği merak konusu olmuştu. Bugün partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, hem mahkemenin kararını hem de CHP’nin tutumunu sert ifadelerle eleştirdi.
“Burası Türkiye Büyük Millet Meclis’i” diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, Cumhuriyet’in bu çatı altında kurulduğunu sözlerine ekledi ve “Bugüne kadar hiçbir vesayeti kabul etmedi ve etmeyecek” dedi.

“Bu Meclis Kurtuluş savaşını yaptı, bu Meclis 70 milyonun evidir.” diyen Erdoğan, ” Burada herkesin iradesi temsil edilir, bu milletin hakkı burada temsil edilir. Bu milletin hakkı için bir ve bütün olarak milletimizin hukukunu ilelebet koruyacağız.” diye konuştu.

Diğer parti gruplarını da millet adına aynı samimiyet ve duygu ile selamladığını ifaode eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorumlarımızın hiç biri çözümsüz değildir. Sorunlar yönümüzden bizi çeviremez, biz sorunlara gore istikametimizi çeviremeyiz. Bu sorunlar sizindir. Bu siyaset sizindir. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Rotamızı millet belirlemiştir. Biz burada milletimizle birlikte yürüyoruz. Milletimizin rüyalarını özlemlerini temsildiyoruz. Milletimiz kendi bayrağı altında ülkesini yönetenlerden adalet, demokrasi istiyor. Ne bir eksik ne bir fazla adalet ve demorkrasi. Hiç bir zaman bulunduğumuz mevkileri bakamları kendi yerimiz olarak görmedik. Biz 3 Kasım, 28 Mart ve 22 Temmuz seçimlerini kazandığımız da bunu milletimizin başarısı olarak gördük ve görüyoruz. Bize oy versin vermesin bütün milletimizin hak ve hukukunu gözeteceğiz.”

DÜN MAHKEMEYİ TEHDİT EDİYORLARDI
Cumhuriyet Halk Partisi’ni sert ifadelerle eleştiren Erdoğan, “Herkes mahkemenin yetki aşımında bulunduğunu söylerken, CHP sözcüleri Meclis’in yetki aşımında bulunduğunu söylüyor. CHP’nin amacı ne? Ben söyleyim. Yasama ile yargıyı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. CHP’nin dokunulmazlık talebinin altında yatan sebep de budur. Dün 367 kararında mahkemeyi tehdit ediyorlardı.” dedi.

MİLLET BUNLARIN ÇETELESİNİ TUTUYOR
Herşeyin milletin gözü önünde cereyan ettiğini belirten Erdoğan, milletin bunun çetelesini tuttuğunu sözlerine ekledi. CHP’nin yürütüğü siyasetin Türkiye’ye zarar verdiğini savunan Erdoğan, hiç kimsenin Anayasa’nın vermediği yetkiyi kullanamayacağını belirtti. Erdoğan, Anayasa’nın 148. maddesinin mahkemeye sadece şekil denetimi verdiğini hatırlatarak, mahkemenin kararının tartışıldığını ve tartışılmaya devam edeceğini söyledi.

Anayasa’yı görmezden gelerek haraket edilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, Anayasa’nın 6. maddesinin egemenliği, 7. maddesinin yasama yetkisini, 148. maddesinin ise Anayasa’nın yetkilerini düzenlediğini hatırlattı ve kararların evrensel hukuka göre değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

6. MADDEDEKİ YETKİMİZİ DEVREDEMEYİZ
6. Madde’nin “Ulusal egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yetkisinin hiç bir şekilde devredilemeyeceğini hatırlatan Erdoğan, 87. maddeye göre kanun koyma değiştirme ve kaldırma yetkisinin sadece Meclis’e ait olduğunu hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Anayasa’nın vermiş olduğu bu yetkiyi kimse Meclisimizden alamaz, kimse kendini yasa koyucu yerine koyamaz. Aynı şekilde Yasama yetkisini devredemez. Ben yaptım oldu anlayaşını demokratik rejimler kaldırmaz. Hükümetler yaptığında da, yasa koyucu yaptığında da yargı yaptığında da kaldırmaz. Ben yaptım oldu anlayışı demokratik hukuk devletlerinin kimyasını bozar. Yasama organı yanlış yaptığında yargıdan döner, olmadı önüne sandık geldiğinde milletten döner. Yetki erki yanlış yaptığında yargıdan döner, olmadı milletten döner, yargı yanlış yaptığında nereden döner. Bu soruluyor. Bunun da müsebbibi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. CHP’nin Yasama ve Yargı arasında çatışma çıkarma gayreti bizi bu hale getirmiştir.”

BEYLER ÜLKE YÖNETİYORUZ ÜLKE…
Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı bilimsel olarak açıklamak zorunda olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye teamüllerle idare edilemez” dedi. Anayasa’nın 153. maddesine göre verilen kararların gerekçesiyle birlikte açıklanması gerektiğini hatırlatan Erdoğan, bu bakımdan da tartışmalı olduğunu söyledi. Erdoğan, “148. maddede Anayasa Mahkemesi’nin sadece şekil yönünden denetleyebileceği açıkken bunu gerekçesini açıklamadan esas yönünden karar vermiştir. Bunun gerekçesini açıklanmak zorundadır. Fiskoslarla gazetelerin yazdıklarıyla karar verilemez. Beyler ülke yönetiyoruz ülke, millet yönetiyoruz millet.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

HERKES HUKUKA UYMAK ZORUNDA
Herkesin hukuka uyması gerektiğinin altını çizen Erdoğan buna en önce uyması gerekenlerin de yargı mensupları olduğunu vurguladı. Anayasa Mahkemesi gibi bir kurumun yıpranmaması için herkesin özen göstermesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Cumhuriyetimizin hiç bir niteliği diğerinden önemsiz değildir. Anayasa’nın maddelerinden bazılarını gözardı edersek, en büyük kötülüğü ülkemize, milletimize yapmış oluruz. Unutmayalım ki yasama da yargı da bu millet içindir. Ne yasamanın ne de yargının yıpratılmasına razı olamayız. Bizim gayemiz Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için geceli gündüzlü çalışmak olmuştur.” diye konuştu.

İHRACATTA AYLIK BAZDA REKOR KIRDIK
Ekonomik verilere de değinen Erdoğan, mayıs ayı ihracat rakamının 12 milyar doların üzerine çıktığını hatırlatarak bu rakamın Cumhuriyet tarihi boyunca aylık bazda rekor olduğunu ifade etti. Geriye dönük 12 aylık ihracatın 120.6 milyar dolar seviyesine ulaştığını hatırlatan Erdoğan, “Biz 2002’de geldiğimizde Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı. Cumhuriyet tarihi boyunca 36 milyar dolarken, bugün 5 yılda bunun üzerine 85 milyar dolar ekleyen bir iktidar var. Biz iktidara geldiğimiz de ‘100 milyar dolar ihracat’derken bunu ‘hayal’ diyenler vardı. Türkiye’nin 100 milyar dolar ihracat yapması umurunda olmayanlar da var. Türkiye 26. büyük ekonomi iken, bugün 17. büyük ekonomi olması umurlarında değil. Ben onlara ‘biz’ diyemeyeceğim, ‘Onlar’ diyeceğim. Onlar bu ülkede tek başlarına da koalisyon hükümetlerinde de görev aldılar. Unutmadık delikli paralara muhtaç olduğumuz dönemleri. Onlara kalırsa Türkiye’nin etrafına duvar örecekler. Türkiye’ye ham madde almayacak, yabancı sermaye gelmeyecek, çıkış olmayacak. Bu rakamlar onlar için bir anlam ifade etmiyor. Biz devraldığımızda Merkez Bankası’nın döviz rezervi 26 milyar dolardı. Bugün 77 milyar dolara çıktı. Ama bu rakamlar onlar için bir anlam ifade etmiyor. Ancak yoksul vatandaş için bu rakamlar bir anlam ifade ediyor. Türkiye’nin kalkınmasını isteyen AK Parti iktidarı için bu rakamlar bir anlam ifade ediyor.” şeklinde konuştu.

ZAMLARA DEĞİNDİ
Benzin ve elektriğe gelen zam oranlarını değerlendiren Erdoğan, muhalefetin yaptığı eleştirilere cevap verdi. 2002’de iktidara geldikleri dönemde petrolün varil fiyatının 22 dolar olduğu hatırlatmasında bulunan Erdoğan şunları söyledi: “Bugün petrolün varil fiyatı 139 dolar olmuş. Benzinin bir borsası var ve fiyatlar ona göre belirleniyor. Petrol almayalımda kendilerinin enerji bakanlığı döneminde olduğu gibi petrol kuyrukları mı oluşsun. Elektiriğe 5 yıl zam yapmadık.”

kaynak 8 sutun

Ziyaettin Tokyay