Gurbetçiler mahkeme kapısında: Yoksa Gurbetçiler Uyanıyor mu?

 GURBETÇİ OY HAKKI İÇİN AVRUPA İNSAN HAKLARINA GİTTİ

Turkiyede  gelecek 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler için ihtiyati tedbir kararı isteyen gurbetçiler yaşadıkları ülkede oy kullanma haklarının verilmesi için Avrupa İnsan hakları Mahkemesine başvuruda bulundular. AİHM’nin kısa sürede başvuruya cevap vereceğini ümit ediyorlar. Karar olumlu çıkarsa gözler yine YSK’ya çevrilecek. 12 Haziran seçimlerine sayılı günler kala hükümet ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) arasında gerilime de neden olan “yurt dışında yaşayan Türklerin bulunduğu ülkede oy kullanmaması” tartışmaları devam ederken gurbetçiler konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Tartışma, YSK’nın kararıyla başladı. Türkiye’de yapılan seçimlerde, yurtdışında yaşayan vatandaşlar sadece sınır kapısında oy kullanabiliyorlardı.

13 Mart 2008 yılında yapılan kanun değişikliğiyle, yurtdışında yaşayan Türklerin, yaşadıkları ülkelerde oy kullanma hakkı tanındı. Böylece yaklaşık 2.5 milyon seçmenin oy kullanmasının önü açıldı. Bunun içinde konsolosluklara, yabancı misyon temsilciliklerine seçim günü sandık kurulmasına karar verildi. Yapılan yeni düzenleme 12 Haziran seçimlerinde uygulanacaktı. YSK, 27 Şubat 2011’de kararını açıkladı: “Düzenlemeyi 12 Haziran seçimlerinde uygulayamayacağız. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların sadece 600’ünün adresini tespit edebildik. Alt yapı çalışmasını bu seçimlere yetiştiremeyiz.” Türkiye’de bu gelişme yaşanırken, 21 Mart 2011’de Avrupa’da yaşayan bir grup Türk AİHM’nin kapısını çaldı. Yapılan başvuruda kararın düzeltilmesi ve oy kullanma haklarının verilmesini istedi.

Yurtdışında yaşayan Türklerin oy kullanabilmesi için AİHM’ne pazartesi günü başvuruda bulundukları öğrenildi. Dosya adı ise ” Başvuru yapan gurbetçiler” olarak geçti. Şimdiye kadar 2 Yunan vatandaşı için alanın karar var. Bir de Birleşik Krallık için benzer karar bulunuyor. Bu kararları emsal göstererek başvuruda bulunduk. AİHM, bu emsal kararlarda başvuru sahiplerini haklı buldu. İki ülkede de başvuru seçimlerden hemen sonra yapıldı ve bir dahaki seçimlere yeni uygulama yetiştirildi. Başvurunun ise cuma gününe kadar kadar sonuçlanacağını tahmin ediliyor. 1 aylık gibi kısa bir süreç var. Dilekçede belirtilen ve ihtiyati tedbir kararının alınması isteği bulunuyor. Gurbetçilerin talebinde Türkiye’yi mahkum ettirmek amacı güdülmediği sadece yasal hakkın alınması için başvurda hatırlatıldı ve tazminat talebi konmadı. Bir çok kişi başvurmak istediği ancak şimdilik küçük bir grubun başvurusuyla sınırlı tutulduğu belirtildi.

AİHM’sine başvuruda bulunan grup adına açıklama yapan bir yetkili kişi, başvuru gerekçelerini şöyle açıkladı:”AİHM’nin aldığı kararların yaptırım gücü yok. En fazla taznimat cezası verebiliyor. Bu başvuruda bizim tazminat talebimiz de olmadı. Sadece mağduriyetimizin, yanlış uygulamanın tespit edilmesini talep ettik. Tespit edildikten sonra da YSK yetkililerinin harekete geçerek yanlış uygulamayı düzeltici karar almasını bekliyoruz. Çünkü topluma ve biz vatandaşlara karşı anayasal sorumluluğu var. AİHM kararı varken bu sorumluluğu ivedilikle yerine getireceğine inanıyoruz. Önümüzde uzun bir zaman dilimi olmadğı için de gerekçeli kararından önce ihtiyati tedbir yani ön kararını açıklamasını talep ettiklerini ifade eden grup adına konuşan sözcü. Bu kararın kısa sürede çıkacağını umduklarını” söyledi. Paris  kaynak www.hodrimeydan.net

Ziyaettin Tokyay