Gurbetciler Zafer Havalimanini bekliyor

Türkiye’nin Yap-İşlet-Devret modeli ile yaptırılan ilk bölgesel havaalanın sözleşmesi imzalandı. IC Holding Yönetimi’nin işi bitirme planına göre 2013’teki 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda bir kez daha ‘zafer’e uçacağız

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal dün Sheraton Oteli’nde bir ilke imza attı

Sıkı pazarlıkçıyımdır
İmza töreninde; birçok engeli aşarak üç senedir bu havaalanının yapılması için uğraştıklarını anlatan Eroğlu ’’Türkiye’de iş yapmak kolay değil biz de devlet olarak bazen iş yaparken çeşitli güçlükler yaşıyoruz’’ dedi. Havaalanının 36 ayda yapılmasının planlandığını belirten Eroğlu ’’Temel atma töreninde havaalanının yapımı konusunda İbrahim Bey ile sıkı pazarlık yapacağız. Binali Bey’in pazarlığının çok iyi olduğu biliniyor. Benimki de fena sayılmaz. İbrahim Bey temel atma töreninde sıkı bir pazarlığa hazırlıklı olmalıdır’’ diye konuştu

Elimizden geleni yapacağız
Bakan Yıldırım ise konuşmasında bu konuya ilişkin ’’Sayın Bakanım bana ’iyi pazarlıkçı’ diyor ama kendisi temel atmalarda gün ay saat dakika istiyor’’ dedi. IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ise firma olarak havaalanı işletimi ve yapımında tecrübeli olduklarını söyledi. Projenin teslim süresinin 36 ay olduğunu projeyi daha hızlı bitirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Çeçen havaalanının o bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğini kaydetti.

Yönetim Zafer Haftasında kararlı
IC Holding Yönetimi’nden edinilen bilgiye göre Zafer Havaalanı temel atma töreninin Mart 2011’de yapılacağı ve yaklaşık 28 aylık bir zaman sonunda 30 Ağustos 2013 tarihinde hizmete açılmasının planlandığı öğrenildi

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATILDI

Afyonkarahisar Kütahya ve Uşak illerini kapsayan Zafer Bölgesel Havaalanı’nın inşası için imza töreni yapıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 3 ili kapsayan havalimanının yap-işlet-devret modeliyle inşa edecek IC İçtaş ile gerekli imzaları attı.

Kütahya Afyonkarahisar ve Uşak bölgelerini kapsayan Zafer Havalimanı Türkiye’de yapılması planlanan 4 bölgesel havalimanından ilki olacak. Bölgesel havalimanı diğer bölgeler için örnek teşkil etmesi açısından Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ ayrı bir önem veriyor. Zafer Havalimanı; İstanbul Atatürk Ankara Esenboğa ve Antalya havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı olarak planlanıyor. Bölgedeki termal turizm potansiyeli göz önüne alınarak yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

İLK BÖLGESEL HAVAALANI
Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Kütahya Afyonkarahisar ve Uşak milletvekilleri DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen başta olmak üzere çok sayıda yetkili katıldı. Açılış konuşmasını yapan IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen Türkiye’deki ilk bölgesel havaalanını yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çeçen başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu DHMİ yetkilileri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

YİD BÜYÜK BAŞARILARA ULAŞTI
Çeçen’in ardından kürsüye gelen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da Zafer Bölgesel Havaalanı’yla Türkiye’de bir ilke imza atılacağını ifade etti. Birdal Türkiye’nin Yap-İşlet-Devret modeliyle büyük başarılara ulaştığını ve bu projenin de aynı kapsamda hayata geçirildiğini söyledi.

İSİM BABASI BAKAN EROĞLU
DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’dan sonra konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisarlı biri olarak bölgeye havaalanı kazandırılacağı için mutlu olduğunu söyledi. Eroğlu “Proje bizim önümüze geldiğinde çok sayıda engel olduğu söylendi. Bazen bizler de manilerle karşılaşabiliyoruz. Ancak hızlı bir şekilde manileri kaldırdık. En büyük sorunlardan biri de havaalanına koyulacak isim oldu. Bölgesel bir havaalanı olduğu için herkes kendi ilini temsil eden bir isme sahip olmasını istiyordu. Ben de proje önüme gelince üzerine Zafer Havaalanı yazdım. İsim sorununu da böylelikle çözmüş olduk” dedi.

ÖRNEK BİR MEYDAN OLACAK
Bakan Eroğlu havalimanının inşa süresiyle ilgili “Bu havaalanı için 36 ay inşaat süresi verilmiş ama hem ben hem de Ulaştırma Bakanımız Binali Bey iyi pazarlık yaparız. Bu projenin temel atme töreninde yıl ay gün saat hatta saniyesine kadar pazarlık yapacağız. Şimdiden haberiniz olsun” ifadelerini kullandı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu yapılacak havaalanının çevre düzenlemesi başta olmak üzere “komple” örnek bir meydan olacağını söyledi.

ANAHTAR TESLİM HAVAALANI OLACAK

Törende son olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuştu. Bakan Yıldırım ilk etapta Kütahya Afyonkarahisar ve Uşak’a hizmet etmesi planlan Zafer Havaalanı’nın Türkiye’nin ilk bölgesel havaalanı olacağını vurguladı. Afyonkarahisar’ın termal turizmde Kütahya’nın çinicilikte Uşak’ın ise dokumacılıkta önemli birer merkez olduğunu ifade eden Yıldırım üç il için en uygun yer olan Kütahya’nın Altıntaş mevkisinde yapılacak havaalanının 2 milyon yolcu kapasiteli olacağını belirtti.

YİD MODELİNDE YENİ BİR AŞAMA
Söz konusu bölgenin terminal binası pisti apronu ve hizmet tesisleri ile Türkiye’nin en modern havaalanlarından birine kavuşacağını belirten Yıldırım bakanlığının YİD modeli konusunda önemli tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanlığının 18 yıl içindeki 92 milyar TL’lik yatırımından bu modelle yapılanların tutarının 15 milyar TL olduğuna dikkati çeken Yıldırım Zafer Havaalanı inşasında yeni bir uygulama yapacaklarını anlattı. Yıldırım ’’Yeşil sahadan bitmiş bir havaalanı projesi. Bu YİD modelinde yeni bir aşamadır. Daha önceki projelerde mevcut tesislerin büyütülmesi modern hale getirilmesi uygulamaları vardı. Burada ise sıfırdan anahtar teslim bir havaalanı yapımını gerçekleştiriyoruz’’ diye konuştu.

2023 YILI TAHMİNİ
Türkiye’nin havacılık sektöründe önemli mesafeler kat ettiğini anlatan Yıldırım “33 milyonla aldığımız yolcu sayısını geçen sene 86 milyona bu sene 100 milyonun üzerine çıkarıyoruz. Dünyada bu konudaki büyüme yüzde 3’tü. 2009’da aksine yüzde eksi 5 oldu. Bizde 2009’da bile yüzde 7’nin üzerinde büyüme oldu. 2003’e göre kıyas yaptığımızda iç hatlarda 5 kat dış hatlarda 3 kat büyüme sağladık. Böyle bir şey dünyada yok. Bu bir rekordur. Uçak filosunda da 110 uçaktan 360 uçağa çıktı. Özel jetler helikopterle eğitim uçakları ile bu sayı bini geçti. Aktif pilot sayısı bin 300’den 7 bine çıktı. Göreve geldiğimde pilotlar kapıda iş bulmak için akşama kadar sıra oluşturuyorlardı şimdi pilotlar karaborsa. Yurt dışından pilot çalıştırmak mecburiyetinde kalıyoruz” dedi.

MART’TA TEMEL ATILACAK
IC Holding Yönetimi’nden edinilen bilgiye göre havaalanının temel atma töreninin Mart 2011’de yapılacağı ve ismine yakışır bir şekilde yaklaşık 28 aylık bir zaman sonunda 30 Ağustos 2013 tarihinde hizmete açılmasının planlandığı öğrenildi.

BAKAN YILDIRIM’A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
Öte yandan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı. Sheraton Otel’de Zafer Havaalanı imza törenine katılan Yıldırım birden karşısında 55. yaşını hatırlatan pastayı görünce şaşırdı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı pasta kesiminde Yıldırım duygularını “Şaşırdım ve çok mutlu oldum.” diye özetledi. Kendisine doğum günü partisi düzenleyenlere teşekkür eden Yıldırım 3 mumun bulunduğu pastayı keserek bir dilim yedi. Ardından daha nice mutlu yaşlara girmeyi diledi. Yıldırım ardından başka bir programa yetişmesi gerektiğini belirterek hem Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’na hem de gazetecilere teşekkür ederek ayrıldı.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Zafer Bölge Havalimanı’nın yapılacağı Altıntaş’ta çalışmalara hız verildi

Afyonkarahisar Kütahya ve Uşak illerine ulaşım hizmeti vermek üzere inşası planlanan Zafer Bölge Havalimanı ile ilgili olarak Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde de hazırlıklar başladı. İhaleyi alan İÇTAŞ firması çalışanları havalimanının yapılacağı alanda ölçüm çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

HAYIRLI OLSUN
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Açba Zafer Bölgesel Havaalanı imza töreninin Afyonkarahisar’a hayırlı olmasını diledi

Bölgesel Havaalanı projesi bedelinin 50 Milyon Euro olduğunu hatırlatan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba özel sektörün bu çerçevede taahhüt ettiği yatırım kapsamında yapılacak işlerin ise; 20.000 m2 terminal binası 3.000 x 44 m pist Apron Baglantı taksi yolu Kule İtfaiye garaj binası Giriş kontrol binası Apron bariyer binası Çevre güvenlik yolu olduğunu söyledi.

Cazibe alanı olacak
ZAFER Havalimanının bir cazibe alanı olması için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da yeşil oluşturması ile ilgili mesajını imza töreninde verdiğini belirten Açba “Firma ile ortaklaşa bölgede yeşil bir cazibe oluşturulacaktır. Ayrıca havalimanı Afyonkarahisar ve Kütahya bağlantıları duble yoldur ancak Uşak-Banaz bağlantısı 34 km yol duble hale getirilecektir. Havaalanı Banaz Termal Turizm Bölgesine de duble yolla bağlanacaktır” dedi.

kaynak Afyon haber

Ziyaettin Tokyay