Gurbetcilere Mujde

Gurbetçilere seçim müjdesi2011 seçimlerinde ‘yaşadıkları yerde’ oy kullanabilecekler. Almanya,Ankara3. Bölge adıyla kayda geçerken, liderler de artık miting programlarına Berlin Köln gibi şehirleri de alacak.

Almanya’da yaşayan Türklerin, “bulundukları bölgelerde” oy kullanabilmeleri için yürütülen çalışmada sona gelindi. Türk ve Alman hükümetleri, gurbetçilerin Almanya’da oy kullanabilmeleri konusunda anlaştı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya, son rötuş ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ınAlmanyaziyaretinde yapıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Sandık güvenliğini garanti ederseniz olur” diyerek, ülkesinin kararını net biçimde iletmiş oldu. Türkiye ayağını Bakan Çelik’in yürüteceği çalışma, 2011’de yapılacak genel seçimlere yetiştirilecek.

YüksekSeçimKurulu, Almanya’da kullanılan oyları “Ankara 3. Bölge” adıyla oluşturulan seçmen kütüğünden sisteme sokacak. Çalışmanın Almanya ayağı kapsamında da oy kullanacak olan gurbetçilerin, öncelikle Berlin Büyükelçiliği ve konsolosluklara adres kaydı yaptırmaları gerekiyor. Almanya’daki oylama için de Türkiye’de uygulanacak seçim takvimi geçerli olacak.

Dolayısıyla seçim yasakları dahil tüm süreç eşzamanlı olarak işleyecek. Liderler de Türkiye’nin illerinde yaptıkları gibi Almanya’nın şehirlerinde de miting düzenleyebilecek.

kaynak ; SONSAYFA

Ziyaettin Tokyay