Japonlar gibi Depremle yaşamağa nasıl alışacağız ?

Kütahya′nın Simav ilçesinde Perşembe günü gece saat 23.15′te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgede 500′e yakın artçı sarsıntı kaydedildi.
YARDIM EKİPLERİ ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
İtfaiye ekiplerinin çatılarda tehlikeli olan duvar parçalarını temizlediği Simav′da, yer altında bulunan ve sarsıntılar nedeniyle patlayan jeotermal enerji borularının onarılması içinde çalışmalar başladı. Kızılay ise bölge çadır kent kurulması için çalışma başlattı. İstanbul, İzmir, Bursa, Afyon, Uşak ve Kütahya illerinden bölgeye toplam 343 arama kurtarma, sağlık ve Kızılay personeli, 50′si ambulans olmak üzere 83 araç ve 5 arama köpeği bölgeye ulaştırıldı.ÖNCÜ DEPREM HAYATLARINI KURTARDI
Öte yandan saat 23.15′de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden 16 dakika önce saat 22.59′da meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki öncü depremle Simavlıların, evlerini terk edip sokaklara akın etmesinin can kaybının büyümesini önlediği ortaya çıktı.
Öte yandan saat 23.15′de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden 16 dakika önce saat 22.59′da meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki öncü depremle Simavlıların, evlerini terk edip sokaklara akın etmesinin can kaybının büyümesini önlediği ortaya çıktı. Yaşadıkları şoku üzerlerinden atamayan vatandaşlar, “Dışarıda sabahladık. Hala uyumadık. Hepimiz çok korktuk. Evlerimize girmeye korkuyoruz. İlk sarsıntıda evden çıkmasaydık sonumuz olabilirdi. Evlerimizde hasar çok büyük. Korku ile yaşamak çok zor ancak elden bir şey gelmiyor” diye yakındılar.′′GEREKEN HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞTIR′′
Şaphane ilçesini ziyaret eden Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, depremin ardından gereken her türlü tedbirin alındığını söyledi. Tek bir vatandaşın dahi mağdur olmasına izin vermeyeceklerini belirten Çiftçi, ′′Gereken her türlü tedbir alınmıştır. Kesin hasar tespiti komisyon çalışmaları sonrası belirlenecek′ dedi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise 2 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi.

SINAVLAR ERTELENDİ
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Simav′da meydana gelen depremden sonra bu ilçenin yanı sıra Şaphane ve Pazarlar′da öğrenim gören öğrencilerin büyük bölümünün memleketlerine gitmeleri nedeniyle final sınavlarını erteleyeceklerini açıkladı.

BÖLGEYİ TERK EDİYORLAR
Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençler ise memleketlerine gitmek üzere Simav Otogarı′nda bekleyişlerini sürdürüyor. Öğrenciler, otobüs firmalarının yetersiz kaldığını öne sürerek, yetkililerin ulaşım sorununa çözüm bulmasını istedi. Ailelerinin merakla kendilerini beklediğini belirten öğrenciler, gece yarısından bu yana otogarda bulunduklarını söyledi.

BEŞİK GİBİ SALLANIYOR
Bu arada Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik, bölgede dün geceden bu yana 500′den fazla artçı sarsıntının kaydedildiğini açıkladı.
“500′e yakın artçı şok kaydedildi. Daha artçı şokların olması da muhtemel. İnsanların tedbirli olmaları ve evlerine girmemeleri daha iyi olur. Bu bölgede yapılan çalışmada daha büyük bir fay parçası olduğu görüldü. Türkiye deprem tehlikesi haritasına göre Kütahya birinci ve ikinci deprem bölgesinde yer almaktadır. Simav′daki ilk şiddet 7 civarında. Diğer illere düşerek yayılıyor.”

YIKILAN BİNALAR
Deprem′de, Emet, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde bazı binalarda hasara neden oldu. Emet′te vatandaşlar deprem sonrası geceyi araçlarında ve tek katlı bağ evlerinde geçirdi.
Sabaha kadar süren artçı sarsıntılar nedeniyle bazı evlerin bacaları yıkılırken, bazı evlerin çatılarından yollara kiremitler düştü. Bunun yanında birçok evde hafif şekilde duvar ve sıva çatlakları meydana geldi. Kapaklıca Mahallesi′ndeki Yukarı Cami′nin duvarlarında da hafif çatlaklar oluştu.
Pazarlar′da bazı yapılarda hasarlar oluşurken, Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi′nde bulunun mescide ait minarenin kubbesi devrildi. Geceyi dışarıda geçiren vatandaşlar, parklarda ateş yakıp battaniyelere sarınarak ısınmaya çalıştı.
Bu arada, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde gelerek yetkililerden bilgi aldı.

VATANDAŞ SAKİN
AKUT Eskişehir ekip lideri Bilgin Türkmentepe, bugüne kadar pek çok depreme müdahale ettiklerini belirterek, bu depremin en ilginç özelliğinin insanların sakinliği olduğunu söyledi.
Türkmentepe, Kütahya′nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremi Eskişehir′de de hissettiklerini belirterek, AKUT Genel Merkezinin en yakın ekip olan Eskişehir ekibini olay yerine sevk ettiğini kaydetti.

kaynak İhan göz

Ziyaettin Tokyay