Kutahya Dusmanligi Niye ?

Gecen isim icabi bir saatci dukkanina girdim yapilacak is bitmeyince biraz beklemek zorunda kaldim K. 24 Saat 14.40 da Orhan Kus isimli afyonlu konusmasi konusmasinda Zafer havaalanindan bahsederken Afyona yakin oldugundan bahsederek havaalanin ismini yerini soylemekden imtina etti Ohran bey bahsettginiz yer Afyonun dogusundami batisindami guneyindemi yoksa kuzeyindemi ? sahi neden Altintas deyip yerini belirtmediniz ? sadece afyona yakin deyip durdunuz yoksa Zafer havaalanindan baska yeni bir havaalanimi yapiliyor ? televizyon kanallarinda Afyonlulara kin ve nefret tohumlari asilamak size birsey kazandirmaz kazandirmiyacagini sizde biliyorsunuz ? peki sizdeki Kutahya dusmanligi niye ?iller arasinda her turlu kaynasmanin ulkemizde birlik ve beraberlgin cok seyler kazandiracagini bildigin halde kutahyaya kin kusmandaki amacin niye yoksa zafer havaalani demek size birseylermi kaybettirecek ? sizin konusmaniz belki belki bir iki kisinin hosuna gidebilir ama Afyona ve bolgemize yarar saglamiyacagi kesin .belki daha cok seyler yazabilirim ama o konusmaya deymez gelin eteginizdeki taslari dokun her ticari is talebe gore yapilir tekrar olcup bicin birdahaki konusmanizi daha olculu seilde yapmanizi bekliyorum  . herhalde ilini bolgesini ve ulkesini seven birisi icin coksey beklemiyorum .

Albayimizin fikirlerine kismen saygi duyuyorum daha onceleride bazi yazilarina yorumlar yapmisdim asagidaki habere bazi yorumlar yapilmis simdi ispartaya usaga yesil isik yapiyorsunuz  ama Kutahyaya sirtinizi donuyorsunuz niye ? Kutahyaya kin gutmenizin sebebi ne ? kisiselmi ? YOKSA siyasal bir kinmi ? siyasi fikrinizdeki bir hukumet ayni adimi yapsaydi ayni seyleri yazacakmiydiniz ? yoksa Afyonda sesinizi duyuracak baska konu bulamadiginiz icinmi  ? veya iktidarin yaptigini kucultmek icinmi boyle konusuyorsunuz ?  daha onceki yorumlarimda  Afyon hava alani acilsa dahi yolcu olmadigindan dolayi calismiyacagini  ve Usaktada havaalani oldugunu ve onemlisi Eskisehir havaalani Afona nazaran her alanda buyuk oldugunu bildiginiz halde Afyon hava alaninda israrinizin nedeni ve sebebleri nelerdir ? amac uzum yemekmi yoksa bilir bilmez hukumetin yaptigina muhalefet etmekmi ? siz okumus  insanlar cahillerin bile yapmmiyacagi isleri yaparsaniz ulke kalkinacak diye cok beklersiniz . sehire 5 km uzaklikta olan hava alanina masraf yapilirmi ? hava alani isletmeye acildiginda 3-5 senede 5 km alan dolacak peki sonra ?

SAİT AÇBA’YA CEVABIM
E.Albay ismail Ozdilek

Size , burnumuz dibinde ve şehrimizin içersinde kalan Afyonkarahisar meydanını tanıtayım. www.googleearth sitesine girerek Afyonumuza ve havaalanımıza bakınız.

Amerika sivil havacılık dairesinin 24 Kasım 2004 tarihli ve tüm dünyadaki uluslararası uçuşlar yapan pilotlar için hazırladığı FLIGHT INFORMATION PUBLICATION . AIRFIELD HANDBOOK ( UÇUŞ MALUMAT EL KİTABI ) nda Afyonkarahisar meydanı nasıl tanıtılıyor .Sayfa B-12 AIRPORT / FACILITY DIRECTORY . ( Türkçesi )

Afyonkarahisar Meydan bilgileri ;

Meydanın konumu ;

Afyon meydanı , Afyon Konya devlet karayolu üzerinde ve Afyon şehrine 5 Km. mesafededir.

Pist özellikleri ;

Ana pist ölçüleri 12005 X 148 feet ( 3720 m.X 60m ) , kaldırma kapasitesi ; LCN 80 beton ,
Emercinsi pist ölçüleri 9843 X 148 feet ( 3051m X 60M ) , kaldırma kapasitesi LCN 80 beton dur.

S / S kolaylıları ;

Meydan içersinde TACAN , meydan dışında konuşlu VOR ( DME ) , NDB cihazları mevcuttur. Yaklaşma kontrol hizmeti radarlı ve radarsız olarak uçuş kulesinden yapılmaktadır.

Meteoroloji ;

Meydanda konuşlu meteoroloji ünitesi , 24 saat devlet Meteoroloji İşleri personeli tarafından hizmet vermektedir.

Sonuç olarak ; Afyon meydanı uluslararası özelliklere sahip olup mevcut tüm hava yolu uçaklarına hizmet verebilecek alt yapıya sahiptir , diye yazar.

İşte hemşerilerim ; elin gavuruna serbest , Afyonluya yasak .

Yurt içi ve yurt dışındaki değerli hemşerilerim ; mahkemelerle uğraştığım konu bir tarafa havaalanımız sivil uçuşlara açılmış ve biz böyle dünyanın en modern havaalanına sahibiz. Ayrıca , uçakların emniyetli iniş ve kalkışlarını diğer meydanlarda olduğu gibi Afyon Meydan Komutanlığı yapmaktadır.

Havaalanımızın kullanılması ile ilgili hiç bir engel kalmamıştır. DHMİ olmadan bile ATSO beş kişilik bir personelle iç hat uçuşlarında yolcu getirme , götürme işini yapabilir.
ATSO Başkanımız Sayın Melih Yurter Isparta ve Uşak Ticaret ve Sanayi Oda Başkanları ile uçuşlarla ilgili müşterek bir çalışma içersindedir . Haftada bir kaç günde olsa Uçağımızı İstiyoruz imza kampanyası başladığında sizde katılınız .

Gelelim bölgesel havaalanı mimarı Sayın Açba’ya ; Sizde googleearth den Afyon havalanına bakınız. Havaalanımızı dünyanın en modern havaalanı olması ve dünyanın en büyük nakliye uçaklarının inişine uygun olması Sizi tahmin etmedi mi ?

60 km. yanımızdaki Memleketiniz Altıntaş’a havaalanı yapma gayretinizi esefle karşılıyorum. Uyduracağınız masalları anlattım . Sizleri üç defa bölgesel havaalanı konusunda tartışmaya davet ettim. 600 milyon dolara mal olacak havaalanı için para cebinizden mi çıkacak ?

Frigya bölgesi masalınızı Afyon Valiliğinin 18 nolu kitabının 2 nci sayfasına bakarak bu yeri öğreniniz. Afyonkarahisar halkının direnmesine rağmen bu konuda nasıl ısrar ediyorsunuz , pes doğrusu .

Anlayacağınız fakir fukaranın ve asğari ücretli ve emeklinin vergilerinden kesilen paralarla boşa giden bir yatırım olacaktır. Yatırım siyasetçiye bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir.

Afyonkarahisarlı hemşerilerim ; Altıntaş’a havaalanı yapılma gayreti devam ederse , Afyonumuzun geleceği karartılacaktır. Sizler hala bir lokma ve bir hırka zihniyeti ile anayasamızın 36 ncı maddesi çerçevesinde legal olarak tepkilerinizi koymaz ve her işinizi Yüce Allah’a havale ederseniz , vayyy benim Afyonumun haline , vayyy benim iş , aş bekleyen gençlerimizin haline .

Neticede kaynaklarımızın başında biz işçi , yabancı patron olacak.

Afyonkarahisar Miletvekilleri , mahalli idarenin başı Valimiz , Belediye Başkanımız , parti başkanları , sivil toplum kuruluşları , mahalli basınımız , halkımız , Afyonumuzun geleceğini karartacak Altıntaş Havaalanı konusunda tepkisiz kaldınız ve bunu anlamış değilim.

Hepiniz , Afyonumuzun geleceği konusunda gaflet ve delalet içersindesiniz. Başınızı kaldırıp etrafınıza bir bakınız.

Bu Afyonkarahisar tarihinde kara bir sayfa olacak ve nesillerimiz neden kalkınmada öncelikli iller arasında kaldığımızı sorguladığında sizleri affetmeyecektir.

Konuya duyarlı yurt dışındaki hemşerilerimizden Avusturalya da ikamet eden ve 17 adet uçağa sahip bir hemşerimiz Beni aradı . ATSO’ya 2 adet 170 kişilik Boeing uçağı saati 5000 doları garantilersek kiraya verebileceğini söyledi . Hesaplarına göre yolcu ücreti 40YTL. Ye geliyor.

Ayrıca , Hava Kuvvetlerimizden CASA tipi 40 kişilik kurye uçaklarını kiralama veya satın alma konusunda da tekliflerin olduğunu bilmenizi isterim.

Sonuç :

Milletvekillerimiz ve yetkililer ; Şubat ayından itibaren 32 yıldır indiremediğiniz uçağımızı , Afyonkarahisar halkı olarak biz indireceğiz. . Yurt içi ve yurt dışında başlatacağımız kampanya ile bir uçak kiralayıp , Afyon üzerinde iki tur attırıp meydanımıza uçağımızı indirip kurban keseceğiz.. İstanbuldan yanımıza basın ve hemşerilerimizi de alıp geleceğiz.

Havaalanımıza sivil uçuşları başlatma çabası içersinde olan yurtiçi ve yurt dışındaki Afyonlu hemşerilerimi ATSO Başkanı Sayın Melih Yuerter’e yardımcı olmaya çağırıyorum.

Bizim vergilerimizle THY nın uçak sayısı 148 oldu. İş , aş istiyor , İstanbul’a 8-10 saatte gitmek istemiyor ve Afyonun kalkınmada öncelikli iller arasından çıkmasını ve çocuklarınızın vebali altında kalmak istemiyor ve Allah’ınızı seviyorsanız , legal protestonuzu ve 32 YIL SONRA OLSA DA UÇAĞIMIZI İSTİYORUZ taleplerinizi aşağıdaki ilgililere yapınız .

Anayasa madde 36 : Hak arama hürriyeti ; herkes , meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı ve davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir.

Müracaat Makamları :

Cumhurbaşkanlığı . info@cankaya.gov.tr
Başbakanlık . info@basbakanlık.gov.tr
Ulaştırma Bakanlığı . info@ubak.gov.tr
TBMM . . info@tbmm.gov.tr
Afyonkarahisar Valiliği . info@afyonkarahisar.gov.tr
Afyonkarahisar Belediyesi . info@afyon-bel.gov.tr

gelin sayin albayim illerimizin kalkinmasi icin siyasi dusunce fikirlerimizi bir kenera birakalim dogruda birleselim guzelde iyide hayirlida birleselim kisir fikirler yuzunden ulke bu hale geldi yanlisda direnmenin alemi yok .

Havaalanin geciktiginden islerin yavas yurudugunden ihalenin cok geciktiginden eger bu hava alani yapilacaksa ve hukumet kararliysa ve bu yolun artik donusude olmadigina gore ihale verilsin calismalar baslasin kamulastirma diger tarafdan devam etsin daha br konuda yazilabilinir boyle konulari tartisalim senin ilin benim  ilimderken  zaman geciyor bak ben ucakla gitmege kalksam basda istanbul niye en ucuz bilet orda sonra izmir Anakara antalyaya  gitmem gerek burnumuzun didbinde hava alani  yapilsa her acidan bolgemiz kazansa fenami olur konuyu uzattik mutlu gunler dilegiyle

Ziyaettin Tokyay