Merve Basdogluya Tebrikler

IHA) Sakarya’da bulunan Saly Karavan, dünyanın ilk dubleks mobil karavanını üretti. Sakarya’nın Arifiye ilçesi Yukarı Kirazca köyünde bulunan Saly Karavan, dünyanın ilk 2 katlı karavanını üretti. Boyu 8,75, eni ise 2,5 metre olan mobil karavan park ettiğinde duvarlarının hidrolik sistem ile açılmasıyla birlikte 85 metrekare büyüklüğünde bir ev haline geliyor. Karavanın birinci katında mutfak, yemek odası, çalışma odası, oturma odası, banyo, ikinci katında ise yatak odası bulunuyor. 2 bin 200 beygir gücü ve üzerindeki araçlar tarafından rahatlıkla çekilebilen karavan park ettikten sonra yazlık ev konumunu alıyor. İçinde klimadan LCD ekran televizyonuna, fırından, duşakabinli banyoya kadar çok sayıda eşya bulunan karavan, ideal bir yazlık ev olarak kullanılabiliyor.
Saly Karavan Endüstri Ürünleri tasarımcısı Merve Başoğlu, dubleks mobil karavan projesinin sit alanında arsası olan ve ev yaptıramayan müşterilerin talebi üzerinde yapıldığını belirterek, “Bunu ilk başta otobüs üzerinde denedik. Daha sonra bunu genişlettik ve büyük bir ailenin yaşayabileceği bir ev haline getirmek için 8,75 metre boyunda aracın üzerine 2. kat koyduk. Hidrolik sistem sayesinde yan duvarlarını açılır hale getirdik. Yolculuk esnasında Karayolları’nın trafik kuralları gereği 8,75 metre boyunda 2,5 metre eninde karavan durduktan sonra 4 duvarı açılarak 85 metrekare bir ev haline gelir. Karavan yazlık ev olarak rahatlıkla kullanılabilir” dedi.

2 katlı dubleks karavanın içinde evde olması gereken tüm malzemelerin bulunduğunu belirten Başoğlu, “Karavanın içinde birinci katta büyük bir mutfak, büyük bir yemek odası, oturma odası, çalışma odası ve büyük bir duşakabinli banyo var. İkinci katında ise 2 tane yatak odası var. Karavan, seyyar bir ev gibi. Fiyatı ise içindeki eşyalarla birlikte 75 bin TL. Sit alanlarında ev yapamayan müşterilerimiz bunu rahatlıkla alıp bir yazlık ev gibi kullanabilirler” diye konuştu.

Türkiye’de karavan sektörünün depremden sonra artış gösterdiğini belirten Başoğlu, “Türkiye’de karavan sektörü yeni yeni gelişmeye başladı. Kaliteli özgür, doğa ile baş başa, şehrin içine saplanmadan tatil yapmak isteyenler karavana ilgi gösteriyorlar. Karavan sahibi olmak 2 yıllık otel masrafıyla aynı fiyata geliyor. Bir de karavanı ömür boyu kullanıyorsunuz” dedi.

Karavan sektörünün devletten destek görmediğini ifade eden Başdoğlu, Avrupa’da büyük destek gören karavan sektörünün en önemli probleminin ise Özel Tüketim Vergisi’nin yüksek olması olduğunu kaydetti.

Bende 4 yildir karavan hayaliyle yasiyorum Avrupada gordgum sekil Turkiyedede yaptirabilirmiyim bilmiyorum .Aslinda  bu sektor desdeklense bircok issize ekmek kapisi acilmis olacak . Gecen sene Canakkaleden gelirken 5 tane yabanci karavan hepside birbirinden guzel herkezin beyenisini topladi benim gibileride neden ulkemizde olmuyor dedi . Turkiyede yapildigini biliyorum ama diger araclar gibi satilan yeri olmayince  gormek nasip olmadi

Ziyaettin Tokyay