Muzik Ruhun Gidasidir Dediler! Bazilari Delirdiler

Gecen hafta internet sitelerine bakmakdan utandim igrenc sekilde tecavuz haberleri dereken Izmirdeki seri cinayet haberleri .
Olayda hayatini kaybedenlere Allahtan rahmet ailelerine ve yakinlarina bas sagligi dilerim . Evet ates dusdugu yeri yakarmis kimse Merhum yakinlari kadar aciyi yureklerimizde hissedemeyiz Hissedemedigimiz icinde alinmasi gereken tebirleri almayiz aldiramayiz veya alinmasina yardimci olamayiz  bir hafta sonra bu olay unutulur arkasindan baskalari cikar .Bir cocuk kolayla buyumuyor ve siz onu belirli bir yasa getireceksiniz ve okumasi icin baska bir yere gondereceksiniz Dagdan kacmis tasmasiz birisi her ne maksatla olursa olsun cocugunuzu oldurecek ve 22 yillik emeginiz bir anda bosa gidecek ve baskasinin dolduramiyacagi bir sevgiyi olesiye kadar kalbinize hapsetmek zorunda kalacaksiniz zira 10 tanede cocugunuzda olsa her evladin sevgisi baskadir .Simdi olan olayladan kimleri sorumlu tutalim veya kimler boyle olaylarin olmasi icin zamaninda ortami hazirlamisdir ? tabi bu cok karisik bir soru saniyorum nerdeyse 20 yila yaklasiyor bir ilcede liseliler bir aksam duzenliyecekler tabi her tarafa ilanlar asmislar ilanlarda yazilan yazilar bir egitim Kurumunun yazmiyacagi yazilar zira yazilarda bana gore mustescen sozler yazili lise talebesi kaninin kaynadigi bir yasda boyle yasdaki bir insana vur dersen o oldur anlar eglenceye bende gittim once yabanci bir tiyatro sonra genclere yakismayacak sekilde secilen sarkilar
tabi soz aldim neden kendi tarihimizde oynanacak tiyatro konusu yokduda yabancilarin yazdigi tiyatroyu oynadiniz onlarin yaptigini
Kriminoloji açısından kesin olan bir şey vardır ki bu da cezanın suça göre belirlenmesi gerektiğidir. Bir suçlu cezalandırılırken suçlunun özellikleri, hangi suçu neden ve nasıl işlediği, topluma kazandırılmasının mümkün olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre günlerce aç kaldığı için bir ekmek çalan kişi ile kişisel eğlence anlayışı için bazı nesneler çalan kişilerin ikisi de hırsız olsa da bunlara verilecek cezalar farklı olmalıdır. Aynı şekilde tahrike uğrayan ve ani bir cinnet sonucu karşısındaki kişiyi tabanca ile vurarak öldüren kişi ile vahşî bir şekilde bir kişiyi işkence ederek, yavaş yavaş öldüren sapık ruhlu insanın aynı kefeye konulması imkansızdır. Bu kişilerin ikisi de suçludur ve katildir. İdam, suçlunun hayatına son verilmesidir. Şu durumda idam cezası verilen kişi, düzelme imkânı bulunmayan, topluma kazandırılması imkânsız kişidir. Örneğin bakkaldan ekmek çalan bir çocuk henüz gelişimini tamamlamamıştır ve bu çocuğun idamı topluma fayda sağlamaz. Verilecek uygun cezalarla bu çocuk zaman içerisinde düzeltilebilir ve topluma kazandırılabilir. Ancak kriminolojide “doğuştan suçlu” olarak tabir edilen kişiler vardır ki bunların düzeltilmesi olanaksızdır. Bunlar sapık ruhlu insanlardır. Herhangi bir sebep bulunmasa dahi suç işlerler. Zevk için adam öldürenler, seri katillerin birçoğu bu gruptandırlar. Bu tip insanların düzelip topluma kazandırılma ihtimli yokdur konuyu fazla uzatmaya gerek yok kaldiki bu konuyu Hukukcularimiz daha iyi bilirler efendim Avupada idam cezasi yokmus olmasin! olup olmadigi beni ilgilendirmiyor .Internet sitelerine bakiyorsun bir tarafda mustescen denilebilecek resim ve yazilar ayni site veya siteler yuz karasi haberleri veriyorlar .Ya o diziler eskiden buyuklerimizin yaninda bakamadigimiz sahnelere ailece bakar olduk .Cok uzun yillar once birisi hanuz insaat halindeki evine davet edip insaat hakkindaki fikirlerimi almak istedi sonra konu donup dolasip Avupaya geldi ben dedi Avrupanin yasantisina bayiliyorum istedgin gibi yasa sana kimse birsey demiyor bende kendisine cocuklariniz varmi dedim var deyince peki yarin cocuklarinizda ayni sekil bir hayat yasamak isterse deyince sooooyle bir durakladi .
pisi pisine olan bu masum insanlar bizim cocuklarimizda olabilirdi ayni cocuklar hakimlerin savcilarin veya Millet Vekillerinin cocuklari olabilirdi peki yarin olmayacagini kim garanti eder ? Turkiyede idam cezasi uygulanmali idam cezasini uygulamamakla Avrupali olunmaz .

Ziyaettin Tokyay