Rahatsiz olup isini Goremiyen Turklere Mujde

Hollanda’da yıllardır var olan evde bakım hizmetlerinin emekli olan, hastalık ve diğer sabebler ile Türkiye’ye giden Türk vatandaşlarınada uygulanması girişimi tartışmaları neden oldu. Uygulamanın uzun süredir İspanya Portekiz ve Surinam da yürürlükte olduğu bildirildi.
Hollanda’dan Türkiye’de evde bakım konusu hizmetleri tartışmaları sürüyor. Hollanda yıllardır var olan evde bakım hizmetlerinin emekli olan, hastalık ve diğer sebepler ile Türkiye’ye giden Türk vatandaşlarına başlatılması girişimi tartışmalara sebep oldu.
SPV kurumu yöneticilerinden Amita Ramnarain, bu konu üzerine yaptığı açıklamasında;Evde bakım hizmeti hakkını elde etmiş kişilerin bu uygulamadan yararlanması gerektiğinini söyledi. Uygulamanın uzun süredir İspanya, Portekiz ve Surinam’da yürürlükte olduğunu ve Türkiye’de de uygulanabileceğini belirten Ramnarain,uygulananın biran önce hayata geçirilmesini telap etti.
SPV Sağlık kurumu halkla ilişkiler müdürü Kasım Akdemir ise, Hollanda Hengelo şehrinde merkezi bulunan SPV sağlık ve evde bakım kurumu hizmetlerini Türkiye de de hayata geçirme kararı aldığını söyledi. Akdemi
“Buna göre Türk kökenli ve Hollanda da sigorta kapsamında CIZ indikasyonu bulunan ve Hollanda da SPV kurumu aracılığıyla evde bakım hizmetleri alan müşteriler bundan sonra Hollanda da aldıkları evde bakım hizmetlerini Türkiye de bulundukları sürece de SPV kurumu kanalıyla alacaklar. Bu hizmetlerin bu güne kadar Türkiye de verilebilmesi mümkün değildi, zira sigorta kurumları bunu kabul etmemekteydi.SPV kurumu bünyesinde hizmet sunduğu Türk kökenli hasta ve bakım alan kişiler için Agis sigorta şirketiyle anlaşma imzalayarak bu alanda bir ilke imza attı” dedi
Pilot projenin Türkiye de hayata geçirilmesinde SPV Kurumu Türkiye danışmanı ve aynı zamanda Dünya sağlık ve eğitim vakfı genel başka yardımcısı Kasım Akdemir bu hizmetlerin Türkiye de verilmesinin geç kalınmış bir hakkın kazanılması olarak değerlendirdi. Akdemir yaptığı açıklamada şunlara değindi.
İnsanlarımız Hollanda da ödedikleri primler karşılığında ihtiyaç duyduklarında yasal hakları olarak AWBZ sigorta kasasından evde bakım hizmetleri alabilmekteler. Bu hizmetler CIZ kurumu’nun ihtiyaca binaen kişi ye özel olarak değerlendirme yaparak haftada kaç saat bakıma ihtiyaç duyuluyorsa o çerçeve hak tanınarak SPV kurumu bu çerçevede gerek Hollanda içinde gerekse müşterilerinin Türkiye de bulundukları sürede Türkiye dede evde bakım hizmetleri verecektir” dedi.

 

kaynak birlikport.net

Ziyaettin Tokyay