Şaphane Tarihi Saatini Geri İstiyor

Şaphane’de vatandaşlar, Ulu Camii’nden alınıp Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce geçen yıl Ankara’ya götürülen 700 yıllık tarihi saati geri istiyor. Ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı ve etnograf Christine Delpal de, ilçeye gelerek, saatin ait olduğu yere geri getirilmesi gerektiğini söyledi.

Saatin Fransız yapımı olduğunu öğrenince Şaphane’ye gelen Delpal, saatin takipçisi olan Şaphane Kültür Derneği’ni ziyaret ederek bilgi istedi. Tarihi saatin orijinal fotoğraflarını inceleyen Delpal, saatin teknik yapısına ve işçiliğine hayran kaldı. Delpal, “Bu kadar eski, dünyada nadir bulunan saat ilgimi çekti. Hele saatin Fransız yapımı olması beni heyecanlandırdı. Ne yazık ki saatin kendisini inceleme fırsatım olmadı. İyi ki her yönden çekilmiş net fotoğrafları var. Bu kadar değerli saat dünyanın da bir kültür mirasıdır.

7 asırdan beri yerinde çok iyi orijinal haliyle korunmuş ve öğrendiğime göre de hiçbir hırsızlık teşebbüsü bile olmamış. Çalışan saatin ait olduğu yerden alınıp, halka rağmen bir müzede sergileneceğine aklım ermedi. Böyle bir tarihi eseri, ait olduğu ilçeden alıp, büyükşehirlere götürmek doğru değil” dedi.

Olayı Fransız basınına yansıtmak istediğini belirten Delpal, “Esasen saatin şu an gerçek tehlikede olduğunu sanıyorum. Bu nadide tarihi eser ait olduğu yere derhal iade edilmeli ve korunması için yerinde özen gösterilmelidir. Halktan zorla alınmış eserlerden oluşan bir müze dünyada daha yok. Şaphane’nin mağduriyeti devam ederse olayı Fransız basına iletmeyi görev bileceğim” diye konuştu.
Şaphaneli ressam Ahmet Bayraktar da, “Bu saat halka aittir. Vakıfların burada bir mülkiyet ilişkisini göremiyorum. Halka rağmen zorla alınan eserlerden oluşan ilk müze, herhalde vakıflar idaresininki olacaktır. Bu müze, halkımızın ağlama duvarı olacaktır. Dünyada böyle başka müze daha yok. Böyle müzecilik anlayışı da yok” şeklinde konuştu.

Ziyaettin Tokyay