Saphanenin Sakli Kenti Nerde ?

SAKLI KENTİ BİLEN DAHİ YOK . Dahası, sayfamızda da göreceğiniz, dev sütunları, kemerleriyle, kubbeleriyle görünen bir SAKLI KENT’ten mahalli idarecilerimizin haberi olmadığı gibi, benim burayı gün yüzüne çıkarma gayretlerinden son derece rahatsız olmaktadır. Peki SAKLI KENTİ kimler biliyor, anlıyor? Tarihi eser kaçakçıları tabii. Onlar geliyor, kazıyor, araştırıyor çok iyi biliyorlar. Hatta bana artık iş makileriyle geldikleri ihbar ediliyordu. Kütahya Müze Müdürümüz burada bir SAKLI KENTİN varlığını teslim etmekte ve kazı yapılması gerektiğini belirtmektedir. Bakanlıklara şahsen ihbarda bulundum. Bizzatihi Sayın Rektörümüzün ağzından, bu SAKLI KENTİ yer yüzüne çıkarma sözü almama rağmen, birileri onun hevesini kırmış ve bunu önlemiş olmalıdır. Bu kazı gerçekleştiğinde, tüm bölgemizin, Simav’ın, Gediz’in kaderi de değişecektir. Doktora üstüne doktora yapan Kaymakam hanıma da bu konu da dert yandım. Keşke siz bari şu, Şaphane hakkında, SAKLI KENT hakkında doktora yapsaydınız demem üzerine, kendi sahasının bu olmadığını belirtti. Fakat bu ilin bir üniversitesi var. Dumlupınar Üniversitesi’nin de bir Arkeoloji bölümü vardır demesi üzerine, konuyu anladım. Bütün çırpınışlarımıza rağmen, Şaphane SAKLI KENTİ’nin hala toprak altında yatıyor olması, bu üniversitenin büyük bir ayabıdır. Bizler, tarihi binaları, tarihimizi, kültür miraslarımızı, halk kahramanını, türkülerimizi, SAKLI KENTİ, reddedince, kala kala haliyle maalesef çöl bedeviliği, göçmen, ilkel bir toplum olmak kalıyor. O kadar ki, SAKLI KENT’ten çıkma, mezar taşı, hitabesini, alıp şadırvanın altına koymuşuz. Şelale gibi sular vermişiz. Tam şehrin göbeğinde eriyip gitmesini halen ne de güzel seyretmekteyiz. Ne de güçlü tarih bilincimiz var!

Buraya kadar olan kismi Sayin Tahsin Unlu  bey yazmis Tasin beyi yillardir tanirim Saphanemiz icin birseyler yapmak icin gecesini gunduzune katmaktadir Saphane icin sicak su aramak icin yer tesbitinde baraber bulunmus ve dilekceyi beraber vermisdik kimse SAPHANE civarindan sicak su cikacagina inanmamisdi o zamanki kaymakam bu devletin isi demisdi yani sizler sontaj yapamazsiniz demisdi ama suan Saphaneden sicak su cikmasi  bana ayri bir gurur veriyor tabi bu durumu SAPHANELININ COGU BILMEZ bir cok alanda Turkiyede ilklere imza atmanin gururunu yasiyorum .Tahsin beyin yazisinda dikkatimi ceken bir cumle var Tahsin bey aciklarsa memnun olurum  Colbedeviligini  HANGI  maksatla yazdi .

2007 genel secimlerinde Saphane icin ozel projelerim oldugundan bahsetmisdim ama benim sozlerimi Saphaneli dikkate almadi kendileri bilir .Sakli kentin yerini biraz tarihi eserler hakkinda bilgisi olan 3 asagi 5 yukari tahmin edebilir  SAKLI KENTIN  YERINI BILMEK bulmak  zor birsey deyil ya sonrasi hersey sonrasinda kilitli . Tasin beyi Saphane icin yaptigi her mucadelenin sonuna kadar yanindayim

Ziyaettin Tokyay