Seviyeli Siyaset Ve Siyasetci

Demokrasilerde siyasi partiler programlarıyla seçmenlerin huzuruna gelip onlardan ülke, vilayet veya belediyeyi yönetmek için yetki isterler. Bu yetki genellikle dört yıl için verilir ve süre bitince tekrar seçimler yapılır. Bu seçimler hem daha önce yetki alanların bir sınavı hem de diğer partiler için yeni bir şans anlamına gelir. Halk böylece değerlendirmesini yapar ve yeni yöneticilerini seçer. Demokrasinin halka verdiği en önemli yetkidir seçimler.
Ancak siyaset, yetki, iktidar, güç gibi kavramlar çok hassastırlar. Demokrasi her toplumda istenildiği gibi kurallara göre işlemiyor islemiyor. Bazı kişi ve oluşumlar her ne pahasına olursan iktidarı elinde bulundurmak için her yolu mübah sayarlar. Ahlak, etik, hak ve adalet gibi toplumlarda olmazsa olmaz erdemler konu güç ve iktidar olunca kolayca unutuluveriyorlar. Yeter ki onlar iktidara sahip olsunlar,onlar icin ikdidara gelemek icin hersey mubah Milletin oyuyla ikdidara gelen hukumeti dusurmek icin ellerinden gelen herturlu rezilligi yapmaga calisirlar hikaye türünden masal gibi suclar issitnat edip hukumetin onunu tikamaya calisirlar emmelerine muaffak olamayinca da siyaset kavga ve çatışmaya dönüşür. Siyaset ULKENIN KALKINMASI ICIN için bir amaç değil sadece bir araçtır. Evet, topluma hizmet edebilmek için bir araç. Nasıl benim yönetim için plan programım varsa başkalarının da benimkinden farklı planı ve programı olabileceği gerçeğini hiç aklımdan çıkarmadan. Benim doğrumun bana doğru olduğu, ama başkalarının da kendi doğruları olabileceğini de hesaba katarak.dusunmeli Siyah-beyaz değil gökkuşağının bütün renkleriyle düşünerek. Bütün bunlar bir araya gelince de siyeset yapmak bir zevk oldur. Siyaseti etik kurallar içinde yapmak maalesef herkesin benimsediği bir metod değildir. onun icin birileri zaman zaman baskalarindan akil ve gayri mesru yollarlara iktidara gelmek yardim dilenmek normal karsilanmaya basladi.Zaman zaman kendisinin (partisinin) neden tercih edilmesi gerektiğini değil de başkasının neden tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan siyasetçilerle de karşılaşıyoruz. Bunlar propagandalarını hep başkalarını karalamak üzerine inşa etmekteler. Kendilerinin neden tercih edilmesi gerektiği onların ilgi alanına pek girmez. Hep başkalarının nemenem ‘kötü’ olduğunu söylerken kendilerinin neden ‘iyi’ olduklarını söylemeyi hiç akıl edemezler. Gerçi bu tip siyasetçiler kendileri de bilmezler kendilerinin neden ‘iyi’ olduklarını. Onların siyaseti hamaset ve güç sahibi olmak üzerine kurulu olduğu için onlardan derinlik beklenmez. Ama maalesef çoğu zaman onların sesi duyulur. Çünkü populisttirler! Amaç seçmenleri manipüle edip onların oyunu alarak iktidar olmaktır hesapları. Ucuz hesaplarla bir takım çıkarları gözettiklerini iddia ederler, ancak temelde hiç bir amaca hizmet etmediklerini kavrayamazlar.
Siyasilerin geldiği seviyeye paralel olarak, seçmenlerin de zaman içinde siyasetçiden beklentiler açısından değişime uğraması şart gibi görünüyor. Siyasiler değerlendirilirken sadece bir iki konuya takılı kalmayıp geniş bir perspektiften bakılmalıdır. “Neden seni seçelim?” sorusunu sormalıdırlar. “Bugüne kadar ne yaptın?” sorusu sorulacaksa gerçekten ne yapıldığının öğrenilmesi için sorulmalıdır. O zaman soruya cevap verilecektir, aksi takdirde maksat üzüm yemek değil bekçi dövmek olur ve bunun da kimseye bir faydası yoktur. Siyasetçinin seçmenle ilişkisi açısından unutulmaması gereken bir diğer husus da siyasetçinin seçmenin sadece oyuna değil aynı zamanda bilgi ve tecrübesine de ihtiyacı olduğudur. Siyasetçi tabanı tarafından bilgiyle beslenmelidir. Zira siyasetçi yukarıda da belirttiğim gibi karar aşamasından bir çok faktörü göz önünde bulundurmak zorundadır.Turkiyedeki siyasetin can simidi Yurt disindaki Gurbetciler Turkiyedeki bazi luzumsuz tabulari yikabilir .Tabi Partiler yonetime getirecegi kisileri iyi secmek zorundadir yoksa vatandas SENDEMI? demesin sonunda
.

Ziyaettin Tokyay