Simavlilar Il Olmanin Pesinde Bizler Saat Pesindemiyiz ?

Saphaneli hemserilerim Simav ya Usak ya il diyor bizler hala saat pesindemiyiz ? saatimizi kucumsemek maksadiyla yazmiyorum saati alanlar vermiyenler tambir tradajik konu Saphanemizde issizlik nedeniyle yakinda kimse kalmiyacak hukumet,deki Parti oylari bize verirseniz size sunlari yapacagiz diye vaad ettiler estemezuk dedik sanki hic sorunumuz yokmus gibi peki oylari hukumeddeki partiye verseydik ne kaybederdik ?
İkinci Mahmut zamanında “tıkandı baba kahvehanesi” adında bir kahvehane vardır. İkinci Mahmut bu kahvenin neden bu adla anıldığını merak eder. Tebdili kıyafetle derviş kılığıyla “tıkandı baba” namlı kişinin kahvehanesine gelir. Yanında veziri de vardır. Tıkandı Baba’ya neden bu adla anıldığını sorar. O da: “Bir gün rüyamda ihtiyar bir adam gördüm. Bu adamla beraber çeşmelerle dolu bir sokakta yürümeye başladık. Bu sırada bazı çeşmelerin çok, bazı çeşmelerin az, bazı çeşmelerin ise damlayarak aktığını gördüm. ‘Neden bu çeşmeler böyle?’ diye sordum. İhtiyar da ‘çok akan çeşmeler zenginlerin, az akan çeşmeler fakirlerin nasiplerini gösterir’ cevabını verdi. Bir kenarda damlayan çeşmenin ise benim nasibim olduğunu söyledi. Bunun üzerine sinirlendim ve çeşmenin deliğini tıkadım. Bu rüyayı kahvehanede anlattığımda ise bana ‘tıkandı baba’ adını verdiler. O gün bu gündür bu adla anılırım” der. İkinci Mahmut üzülür ve bu garibe yardımcı olmaya karar verir. Tıkandı Baba’ya kendisinin bir derviş olduğunu ve bu sebeple pek çok tanıdığının olduğunu, ramazan ayında padişahın fakirler için dağıttığı iftarlıklardan kendisinin de yararlanmasını sağlayacağını söyler. Ramazan ayı geldiğinde İkinci Mahmut vezirine her akşam tıkandı baba için bir tepsi baklava hazırlanmasını, bu baklavanın içineyse her defasında bir altın konulmasını emreder. Baklava hazırlanır, içine altın konur, Tıkandı Baba’ya yollanır.
Ancak Tıkandı Baba’nın padişahtan gönderilen baklavaları aldığını gören tatlıcı bu işin içinde bir iş olduğunu anlar ve Tıkandı Baba’ya “bu baklavaları ben alayım, karşılığında sana bir mecidiye vereyim, sen de baklava yiyip aç kalmaktansa git karnını doyur” der. Tıkandı baba kabul eder. ramazan ayı böylece geçip gider.
İkinci Mahmut ramazanın sonunda Tıkandı Baba’nın artık refaha kavuştuğunu zannetmektedir. Tekrar tebdili kıyafet Tıkandı Baba kahvesine gider. Bir de ne görsün, eski tas eski hamam. Tıkandı Baba’ya kendisine gönderilen baklavaları ne yaptığını sorar. Tıkandı Baba da baklavaları satıp onun parasıyla karnını doyurduğunu, bu yüzden padişaha duacı olduğunu söyler. Padişah bu duruma daha çok üzülür.
Saraya gidince Tıkandı Baba’yı yanına çağırtır ve ona kendisinin gerçek kimliğini açıklar. Sonra da bir kürekle hazineye gitmesini ve oradan kürek dolusunca altın almasını söyler. Tıkandı Baba hazineye gider, küreği hazineye daldırır, ancak heyecandan küreği ters daldırır ve nasibine tek bir altın düşer. Tıkandı Baba başını öne eğip: “Benim çeşmem tıkandı, musluğum hiç akmayacak, ne yaparsam yapayım hep Tıkandı Baba olarak kalacağım” der. Bunun üzerine padişah, saray kuyumcusuna iki okka ağırlığında altından bir top yapmasını emreder. Yapılan top ile beraber Mahmut Paşa yokuşundaki kemerin yanına gidilir. Kemerin üç metre uzağında durulur. Padişah Tıkandı Baba’ya: “Bu topu atacaksın, attığın yerden topun durduğu yere kadar olan arazi ve bu arazi üzerindeki bütün mülk sana ait olacak” der. Tıkandı Baba topu ateşler. Ancak top kemere çarparak seker ve Tıkandı Baba’nın başına düşer. Tıkandı Baba oracıkta can verir. İkinci Mahmut gayet üzüntülü bir şekilde Tıkandı Baba’nın yanına gelir ve artık solmakta olan yüzünü okşayarak “Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut”

.Ha sahi niye Simavlilar Usaga baglanmak istiyor ? Kutahyadan ne bekliyordunuz ne buldunuz ? kelin melhemi olsa basina surecek yoksa Simavlilar Kutahya merkeze gelen yatirimciyi veya yatirimcilari ilceleremi yonlendirseydi ? Merkez kendi sorunlarini cozmekden aciz ilcelere nasil neyle yardim yapsin ? Kutahya kendisi yatirimci ariyor onca emeklerle buldugu yatirimciyi ilcelere gonderipde Kutahya merkez nufusu ilceleremi dagitsin ? Kutahya merkez veya Ilceler Millet Vekili secimi yapilirken aradiginiz kriterler nelerdir bir parti sapkasinida koysa ona oy verimisiniz ? Rahmetli Ahmet Derin bey mekani cennet olsun gercekden gecmisde yasamis Turkiyenin cok az rastlanan Vekillerinden birisidir Millet Vekili masinin yarisiyla cocuk okutmus cok yardim sever birisiydi ve Tavsanliliydi Peki Simavlilarin Tavsanlilardan eksigi ne ? Saphane gibi derenin icinde deyilsiniz Pazarlar dun ilce olmadiniz ve hazinenin uzerindesiniz sahi Simavin eksigi ne ? Mehmet bey Almanyada Tamam Devlet yurt disinda her ile konsolosluk acamaz ve bizler mecburen resmi islerimiz Konsolosluk nerdeyse oraya gitmeye mecburuz . Ulkeyi bu gune kadar Koyun gudemiyecek kadar beceriksizler idare ettigi icin Simavlilar olarak resmi isleri yaptirmak icin il olmak istiyorsunuz peki il olmadan o resmi isler olmazmi ? Meclise girdigim an ilcelerde oturenlar resmi isleri icin illere gitmek zorunda kalmiyacak iste Gurbetcinin farki .Aslinda bu konu hakkinda yazi yazmiyacakdim ama bektim gurbetci yazmis devamini getireyim dedim .

Ziyaettin Tokyay