Sirkeci-Munih -Hatti

 

HÜSEYİN ÜLKÜ KORKMAZ

Yıl 1961 ” Milli Birlik Komitesi ” iktidar’ da iken ülkemizden yurt dışına ilk işçi kafilemizi Sirkeci garından uğurladık. Hatıralarında anlattıkları üzere yol parasını zor şartlarda denkleştiren insanımız için yeni bir hayat süreci başlamış oldu. Gittikleri ülkede başta barınma, ulaşım ve diğer yaşam şartlarıyla en ağır mücadelelere girerek, 1973 yılı itibarıyle işçi, turist, kaçak statüsünde Avrupa’ da sayı olarak 1 milyona ulaşılmıştır.

Yılların verdiği gurbetlik, çalışma hayatının getirdiği zorluklar ki bazıları bu uğurda ağır hastalıklara yakalanarak ( özellikle yeraltı maden sahaları ) çok ızdırap çekmişlerdir. Buna rağmen yılmamışlar, bu güne kadar ülkemize 200 Milyar dolar gibi büyük bir meblağı transfer ederek kalkınmamızda çok büyük pay sahibi olmuşlardır. Bu gün itibarıyle Avrupa’ da yaşayan vatandaşlarımızın sayısının 5 Milyonu aştığı düşünülürse her birinin ülkemizi tavsiye etme adına turizmimizde de büyük katkıları olmaktadır.

Seçim zamanlarında Gümrük kapılarına koşarak oylarını kullanıp vatandaşlık görevlerini yerine getirmelerine rağmen bu gün için kendileride ülke siyasetinde etkin rol alma seçme ve seçilme konularında istek ve talepleri bulunmaktadır.

Düne kadar demirperde ülkesi olan Bulgaristan ve Romanya ile Yugoslavya gibi ülkelerin Gümrük kapılarında çekmedikleri cefa kalmamış, burada ki gümrükçülere haraç vermeden yollarına devam edememişlerdir.

Bu güne kadar ayrıca;

– Başta Belediyeler olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarına hibe yoluyla ambulans, tıbbı araçlar v.s. sağlamışlar,

– Ülkemize birikimlerinden çeşitli sahalarda işyerleri açarak istihdam sağlamışlar, ( küçük ve orta ölçekli işletmeler bile olsa)

– Gayrımenkul alımları neticesinde inşaat sektörü yıllarca canlılığını sürdürmüştür.

– Banka mevduatları nedeniyle büyük çapta finans kaynağı oluşturmuşlardır.

– Ülkemizin özellikle futbol klüpleri Avrupa’ da hiç bir zaman deplasman fobisi yaşamamış, kendi evindeymiş gibi sportif faaliyetlerini rahatlıkla sürdürmüşlerdir.

Bu konuda siyasilerimize sesleniyoruz diyoruz ki;

– Yurt dışında çalışan vatandaşlarımıza seçme ve seçilme konusunda gerekli kolaylıklar ve kanuni düzenlemeler getirilmeli,

– Birikimlerini daha sağlıklı transfer edilmesi konusunda akademisyenlerinde bu konularda görüşleri alınarak (geçmişte olduğu gibi çeşitli isimler adı altında para toplayan kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmelerini önleyecek ) Devlet güvenceli imkanlar sunulmalı.

– Emeklilik hakları ile ilgili şartların daha uygun hale getrilmesi,

– Edindikleri menkul değerlerden kendi ihtiyacı olarak kullanması şartıyla ( otomobil v.s.) belli yılı ve yaşı geçenlerde Gümrük Vergisi dışında tutulması.

– Çifte vatandaşlık konusunda gerekli adımlar sıklaştırılmalı, zira bu konu Gümrük Birliğine girilmeden önce atılması daha iyi sonuç verebilirdi, şimdi AB süreci söz konusu olduğundan bu konuya önem verilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan iş hayatı, bilim ve sağlık üzerinde çalışmalar yapan pek çok vatandaşımız yurt dışında NASA uzay üssünden, tıp alanında ki büyük başarılara imza atmaktadırlar. Bu gün dünyanın en uzak noktasına kadar ( İngiltere, Avustralya, Abd, Kanada ile Asya, Afrika kıtasının pek çok ülkesinde ) çalışma hayatına yön veren vatandaşlarımız bulunmaktadır.

Unutmayalım gurbetçilerimizin kalkınmamızda çok büyük payı vardır. Bir başka konuda buluşmak üzere esen kalın.

***

OKUYUCULARIMIZA NOT : Değerli okuyucularımız, Bizim Kıraathane sizlerin dayanışma, bilgi, beceri ve yetenek platformunuz herkesi bir çay içmeye davet ediyoruz.

957

Yorum Ekle

Yazdır

YORUMLAR

barbaros hayrettin 12-12-2008, 08:30:57
sevgili ülkü kardeşim bence başbakan sağlık olayını şu şekilde çözmesi lazım doğan her çocuk siğortalı olması lazım bakın bir kişi öldüğünde maaşını kimse alamıyormuş ama türkiyede bu kazançtan tam tamına 80 bin kişi yararlanıyor yani ölmüş kişiler ölmemiş gösderip ülkeyi hortumluyorlar bir yılda türkiyenin kayıbı 480 milyon ytl işte türkiye bundan adam olmuyor eğer sen kendini düzeltmezsen yukardakinede hırsız dememen lazım.

Biraydin 12-12-2008, 10:41:19
Sn. Basyazarimiz , cok guzel bir makale olmus, tebrik ediyorum.
Hukumetin yurt disinda calisan vatandaslarimizi daha cok koruyucu ve tesvik edici tutum icine girmesi gerekmektedir. Bakin , -Haber50- de okudugum bir habere gore Esronya vatandaslari hem internet uzerinden hem de cep telefonlari vasitasiyla OY KULLANABIYOR larmis. Biz Estonya’dan daha mi geriyiz. Bu komuda hukumetlerin mutlaka acilimlar yapmasi gerekmektedir. Muhalefet ise bu konuya el atarak , hic olmazsa bir konuda olumlu bir is yapabilir.
Baska bir sacmaligi gundeme tasimak istiyorum bu vesile ile.
Bir yakinim anlatti; Yurt disinda calismakta ve vatana geldiginde dogal olarak kullandigi cep telefonunu birlikte getirmekteymis. Sacmaliga bakarmisiniz , adamin kendi cep telefonunu kullanmasi yasakmis. Aynen aktariyorum, diyorlarmis ki ;
…Sen buradan bir cep telefonu satin al , onu kullan.
– Neden?
… Bizim parababalarimiz para kazansin, hukumete vergi versinler !
– Yahu benim cep telefonum var , niye baska alayim ?
…. Konusma lan , alacaksin iste. Musaade etmiyorum onu kullanmana…
diyorlarmis.
Tanidigim espirimantel biridir. Espri mi yapiyor, dogru mu soyluyor anliyamadim dogrusu.
Necmi kardes , dogru olabilir mi bu uygulama?

Dogruysa eger , yaziklar olsun.

Kapıcı 12-12-2008, 10:55:45

Hüseyin abi çok güzel yazmışsın başka bir diyeceyim yoh emme bu vatandaşlarımız hani derlerya ne isaya ne musaya yaranamadı.Çocukları ne tam türk olabildi ne alaman bir sürü dertleri var cibindeki paraları düşünmekden kimse öteki dertlerini zamanında düşünemedi tamda çözülemedi
Az galsın bende gidiyodum yaşım böyük geldi iyiki gitmemişim yoksa çocukları hepten gaybederdik
Her şey para deel öyle değilmi abim ama ne yaparsın ekmek davası
rızık bir şekilde bulunuyo emme din iman golayınan bulunamıyo bulunsada gorunamıyo
Allah sonumuzu hayr etsin

Alperen SAKA/okuyan biliyor 12-12-2008, 11:00:18
Günümüz alperenleri
işci statüsünde gittiler ama yeterli donanımları olmadığı için manevi olarak çok şeyler kaybettiler.Bir ve beraber olanlar nisbeten koruyabildi ama 2. ve 3. nesilin halini herkes biliyor
Para kazanıldı ama ya kaybedilenler Bana göre paradan çok daha değerliydiler inşallah
titreyip kendimizegeliriz gurbet ellere ne çin geldiğimizi unutmayız
Birazda ehli sünnet ve islam ahlakını gösterebilseydik çok daha güzel olurdu ama dünyalık ahiretliği unutturuyor.İnşallah yinede biraz maya çalınmıştır hayırlı günler

tunar çalışkan 12-12-2008, 16:41:17
Sirkeci den tren gider……

Ramazan CEYLAN 12-12-2008, 17:16:42
Sayın Hüseyin bey; yazılarınızı özenle yazdığınızı biliyorum ve bu sayede hem içinizdekileri atarak rahatlıyor hemde okuyucular yani bizleri bu konuda düşünen insanların olduğunu düşündürerek ferahlatıyorsunuz. Babam Rahmetli anlatırdı gurbetteki günlerini barınma konusunda bir çatı arasında yatıp kalktığını ve girip çıkarken kafasını çatı kolonlarını ister istemez çarptığını soylerdi. Gurbetciler ülkemize faydaları olduğu gibi bir çok müslüman olmayan kimseleride kendileri aracılığı ile müslüman olduklarını da unutmayalım. Yazılarınızın devamını diler saygılarımı sunarım.

Müdahil avukat 12-12-2008, 19:37:26
TBMM için kıta kontenjanları konulamaz mı? 81 tane ilimiz TBMM’nde nüfuslarına göre belli sayıda vekil ile temsil ediliyorlar. Acaba il vekilliği yanında kıta vekillikleri olsa nasıl olur? Avrupa’da 5 milyon insanımız var. Bunlar genel seçimlerde Meclise Avrupa vekili olarak temsilci seçseler nasıl olur? Amerika ve Avustralya’dakiler de aynı şekilde nüfuslarına göre temsilci seçip meclise gönderseler nasıl olur?

Barboros bey bir de sigara içen tiryakilere hasta olduklarında ilaç paralarının %75’i kendilerine ödettirilse nasıl olur? (Pipodan daha çok duman çıktığı için pipo içenlere %100 ödettirilmeli).Tiryaki sigara içmekle hastalığa bile bile davetiye çıkartıyor. Bir kişi sigorta yaptırdığı bir işyerini bile bile yaktığı zaman sigorta şirketinden para alabilir mi?

Ziyaettin Tokyay 12-12-2008, 19:57:31
Huseyin kardesimiz birbirinden guzel yazilar hazirliyor amaa valakin bu yazi konun icinde bulunmam itibariyle benim icin daha bir onem tasiyor . Gurbetcnin derdi yazmakla anlatmakla bitermi ? evet ihtilalden sonra gidenlerle tanismistim bugun benim bildigim iki kisi hala duruyor . 1963 -64 yillarinda Almanya orta okul mezunlarini da aliyordu diger iscilerin yaninda tabi ilk gidenler sirkeciden gittiler
bu konuda yazacaklarim bitmez gunlerce yazabilirim

Biraydin beyin yazdigina kisaca deyineyim
4–5 yil oncesine kadar telefonl;arda sorun yoktu cep telefonlarini kayit altina almak icin hukumetin cikarttigi bir uygulama kotu ve iyi yanlari olabilir konu tartisilablir yanliz yurt disindan getirdiginiz telefonu kayit ettirdiniz zaman o telefonu turkiyeye getirdiginizde baska sorun yasamiyorsunuz ama telefonu kayit ettirirken bana gore luzumsuz bir suru fotokopi istiyorlar izin zamani kuyruk varsa 2-3 saat zamaninizi ayirmaniz gerekir gumruk cikislarinda kayit yaptiklari gibi bulundunuz illerdede telefon kayitlari yapilmaktadir telefon sirketinin elamanin yurt disindan gelen vatandasa veya Turkiyedeki vatandasa o sekilde argo konusacagini tahmin etmiyorum AMA oy meselesine gelince yukradaki ulkelerin yaninda savasin icndeki Irak bile vatandaslarina oy kullandirdi ama bizim beceriksizler 45 yildir bizlere secme ve secilme hakkimizi veremediler turlu bahaneler uydurdular ve hala uyduruyorlar 1996 yili olsa gerek bir parti yurt disindaki bir kimseyi meclise soktu o gurbetci deyildi zaten simdiki hukumet cocukken yurt disina cikmis bir kardesimizi meclise soktular o kardesimizde tam bir gurbetci vasfini tasimiyor gurbetcilerden idailst bir gurup meclise girse ve eninde sonunda girecek insallah yapilmasi gerekenleri hemen yapacak bir senede hersey yerine oturmaya basliyacak ve vatandas derin bir oh cekecek 5 sene sonra ulke duzluge cikacak millet sasisaracak bukadar kolaydida neden yillardan beri yapilmadi yapmadilar diye sorgulama yapacaklarindan korktuklari icin bizlere Gurbetcilere secme VE secilme hakkini vermiyorlar simdilik basinizi agritmamak icin yarida kesiyorum
Gurbetci Bagimsiz Millet Vekili Adayi
www.ziyaettintokyay.com

KAPICI KARDESIMIN
yazdiklarina gelince milyonda bir hakli Ulkemizdede cocuklara gereken ilgi gosterilmezse is olacagi yere variyor buyuk sehirlerdeki tinerci cocuklari unutmayalim yani Turkiyede hersey gulluk gulustanlikta sirf yurt disindami cocuklarimizi kaybediyoruz ? Tabi bazi ulkere gore bazi olaylar farklilik gosterebiliyor ama degerli olan seyi korumak isteyen heryerde korur korumak istemiyende nerde olsa kiymetini bilmez Bulundugum ulkede islam okullari var ve Turkiyede basortusu sorun yapimazken avrupada bas ortusu sorunu yoktu o sorunlar Turkiyeden buraya sicradi bazi kendini bilmezler ulkelrinde bas ortusu yasak biz neden musade edelim anlayisina burunduler bazilari ise biz demokratik bir ulkeyiz kisnin giyinisi bizi ilgilendirmez gorusune sahip kaldiki biz buraya musafir olarak geldik ve kaldik bizi burada unuttular donmemizide istemiyorlar .
RAMAZAN ceylan beyin degindigi konu gercekten turkler veya faslilarla evlenen 2.ci 3.cu kusak nesiller islamiyetin hizla yayilamasina sebeb oluyor ve ben 32 yil once Hollandali musluman hocadan dinledigim vaazi omrum boyunca unutmayacagim ve bu konuda elimde hayli gorsel dokumantim mevcut

Erol 12-12-2008, 20:24:51
tebrikler, iyi bir konuya temas etmissiniz, yalniz yurt disindaki vatandaslarimiz kendilerine gurbetci denilmesini istemiyorlar. Kirk yillik gurbet olmaz, misafirlik olmaz biz artik türk asilli avrupaliyiz diyorlar. Avrupali siyasiler de sizler misafirsiniz diye bizim yurttaslarimizi pek ciddiye almiyorlarmis. Bence haklilar artik onlara hak ettikleri muameleyi yapmamiz lazim.

Necmi Dodooğlu 12-12-2008, 20:48:15
Avrupa’ya giderken çoğumuzun kafasında 3-5 yıl kalıp geri dönmekti ama evdeki hesap çarşıya uymadı.
1 evim,bir arsam,bir arabam,biraz sermayem olsun derken bir baktık 15 yıl geçmiş, çocuklar ilkokula başlamış dolaysıyla program da değişmiş.

Ama ilk önce değerli yorumcu alperen SAKA’nın hakkını verelim.

Yeterli donanımları olmadığı için manevi olarak çok şeyler kaybettiler demiş. çok doğru. aynen öyle oldu.
Ben şahsen sporla haşır-neşir olduğumdan çocuklarımda biraz bana benzediler diyebilirim ama maalesef istediğim gibi değiller.

Çok değerli BİRAYDIN dostuma da cevap vereyim. Ben cep telefonumu Türkiyede kullandım ama bana çok pahalıya patladığı için daha sonraları ev telefonunu kullandım çünkü daha ucuzdu.

Bana sorarsanız yurtdışındaki Türkler Türkiye için bir şanstır. En azından Almanya Türk milli takımı için bir depodur (Türkiyedeki altyapı formatörlerinin kulaklar çınlasın).
Dodooğlu aileside Profesyonel bir futbolcu ve bir tenisçi kıl payı kaçıranlar listesinde yer aldığını söyleyebilirim. inşallah torunlarda bunu telafi edebiliriz.

Şurası da bir gerçek, yurtdışında en az 500 000 kişi ekonomi olarak bulundukları ülkenin insanlarından kat-kat üstündür, buda Türkiye için bir şanstır. bu insanların kalbi devamlı Türkiye için atmıştır ve mezara kadar da öyle olacaktır.

Yeni Nesiller.

Yeni nesiller maalesef yarım-Türklerdir.

Futbolda her ne kadar Türk milli takımını tutsalarda Türkiyede kendilerini yarı-yabancı hissetmektedirler.
Bu nesili mutlaka kazanmalıyız, çünkü bu nesilin çoğu entelektüellerden oluşuyor. Bizim gibi eskilerin teknik yardımıyla daha şimdiden ekonomi olarak çok ilerlediler.
Bu nesil Türkiyede “dilenci” görmekten nefret ediyor maalesef. devamlı birşeyler isteyenler bu insanları Türkiyeden soğutuyor. Güzel konuşan kültürlü insanları hiç unutamıyorlar. çoğu oranın vatandaşı bir bayanla evli olduğundan Türkiyede hep iyi şeyler görmek/göstermek istiyorlar. Turizme çok büyük katkıları olabilir ilerde.

Emekliler.

Hüseyin Ülkü kardeşimizin bahsettiği nesil yani bizler ha emekli olduk ha olacağız. Bazılarımız MAALESEF tekrar MAALESEF diyorum emekliliklerini bulundukları ülkede geçirmek istiyorlar.
sebebi sağlık hizmetletindeki eksiklikler.(onrara göre).
Hükümetler (hangisi olursa olsun) bu insanlara güven vermeli ki bu insanları Türkiyeye çekebilsin.
bu insanların sayısı milyona yakın.ekomomi olarak ayda ülkeye 500 € katkıları olduğunu düşünürsek
bu ayda 500 000 000 € (beşyüz milyon), yılda 6 000 000 000 € demektir ki ülkenin bu paraya ihtiyacı var.
Anne-Babalarının Türkiyede ikamet etmesi Avrupadaki yeni nesiller için yeni bir ziyaret kapısı olduğu da akıllardan çıkarılmamalı.

Gümrükler.

2 yıl önce gümrükler müdürlüğüne bir e-mail göndererek arabamı gümrüksüz Türkiyeye sokabilirmiyim dedim.
Cevap EVET.
ne var ki ÖTV vergisi bilmemne vergisi %80 leri geçen vergi istiyorlar.
değeri 10 000 €’ya düşmüş (yaşı itibarıyla) bir arabanız olduğunu düşünün 8 000 € devlete vergi vereceksiniz.
O zaman arabayı sat 10 000 €’yu cebe koy üzerine 10 000 € daha ekle KOÇ veya SABANCI’nın ürettiği bir arabayı al..
Ben bu yabancı ajanlarından pekte hazzederim ya????
gelgelelim elin Almanı,Fransızı GÜMRÜK BİRLİĞİ adı altında tek kuruş vergi vermeden tüm mallarını Türkiyenin üzerine BOCA edebiliyorlar???
AKP Hükümetinin bu adaletsizliğe bir çare bulacağını zannediyorduk ama tık yok.
ilk önce ülkeye yarar yerine zarar veren bu uygulamalara son verilmeli.

BULGARİSTAN,ROMANYA,SIRBİSTAN (eski Yugoslavya) dan bahsetmiyorum çünkü bana kötü şeyler hatırlatıyor bunlar.
hem artık ben Türkiyeye uçakla geliyorum üstelik ucunda herşey dahil 5 yıldızlı otel de var.

Hepinize Selamlar. hepinizi çok seviyoruz.

ziyaettin Tokyay 13-12-2008, 00:04:12
DEMOKRASI ve ULKEMIZ Evet ulkemizde demokrasi denilen sey malasef yok Millet vekillerini vatandas belirlemiyor Parti yetkililerinin belirledigi adaylara secmen sadece oy veriyor peki demokari bumudur ? demokrasi boylemi olmali ? Hadi vatandasin kafasi guzel calisiyor ama Patiye verecek secim parasi yok Kisinin bilgisi cok ama Unvani yok sohreti yok peki bu vatandas nasil vekil olacak ? baskalarina yahu bana para verin Millet vekiligi adayligna bas vuracagim,mi desin nedir Millet vekili olmanin kriteri ? Turkiyede partiler kanunu deyismis olsaydi belki bugun cok farkli meclisle karsilasabilirdik ornegin partisine oy kaybettirmis lider tekrar parti baskanligini alamazdi VEYA olamazdi ve liderler saltanati biterdi Her lider Milletin isteklerine boyun egmek zorunda kalirdi dlege avciligi biterdi millet vekilleri tekrar secilebilmek icin genel baskanin agzinin icine girmezdi Millet vekilleri Genel baskanlarinin her dedigini yapmazdi burada sunu unutmamk lazim 3 kisiye bir lider sarttir herkez bir tarafa ceker birlik olmaz demek istedigim yasayi buraya yazamiyacagim icin kafalarda soru isareti birakmamk icin yukaridaki kelimeleri yazdim konu genis anlamli diger konu secim sistemi deyismeli once secmen oy vermeye mecbur edilmemeli oylamalar eloktrnik ortamda yapilmali Millet vekillerinin sozleri partiyi baglamamali meclise 3 gun gelmeyen vekilin Millet vekilligi dusmeli Partisinden istifa eden vekilin vekilligi dusmeli veya diger partiye katildigi zaman hukumete ters oylamalara katildigi zaman V.S bircok durumlarda vekillerin dudumu gozden gecirilmeli
Bugun ulkemizdeki partidelerde demokrasi varmi ? o partinin vekillerini kim belirledi ?
gurbetci bagimsiz Millet vekili adayi
www.ziyaettintokyay.com

ziyaettin Tokyay 13-12-2008, 00:17:17
2007 genel secimlerinde Millet vekili secilirsem ilimdeki vekilerden basliyarak butun masrafllar bana ait olmak uzere basin mensuplarini mahallle ve koy muhtarlarini sendikacilari illlerin ilce baskanlarini parti ayirt etmeden goturecektim ben kisiye numesini gostereyim sikiysa aynisini Turkiyede uygulamasin .Bu sene bir partili arkadasla konusurken bizi neden goturmuyorlar deyince sizi Avrupaya goturupte baslarina belami etsinler orda gorduklerinizi isteyeceksiniz ama simdi sesinizi cikarmiyorsunuz zira dunyadan bir habersinizde ondan deyince biraz gulmustu zira gulmekten baska caresi yok aglayipta aciz oldugunu gosterecek deyilya aslinda arkasimizin gordukerini kemraya cekmesini Avrupaya gelme sansi olmayanlara gostermesini isterdim gerci benim elimde a.z ,ye hersey kayitli ama genede gormeyince yasamayinca kafalara kolay kolay girmiyor birde bizdeki parti tahasubu olmasa biz bir partiyi tutariz Ulkeye ve bizlerere birsey vermiyecegini bildigimiz halde inatla o partiyi savunuruz sonrada issizilikten adaletsizlikten herseyden dert yanariz ama asil suzlu olaninkendimiz oldugunu bilmeyiz .Lafi fazla uzatmadan haber50 calisanlarina yorumcularina mutlu ve neseli gunler dilerim yazilarimdan beni anlamiyanlar veya anlatamadigim yerler olursa lutfen siteme girip yazilarimi okurlarsa hem kendileri hem uklemiz kazanmis olur

gurbetci Bagimsiz Millet vekili adayi
www.ziyaettintokyay.com

cinali 13-12-2008, 16:16:16
aman canim sayin yazar, ne gerek var böyle yazilara, yorumlara?

alt tarafi cahil anadolu insani degil mi Avrupada kaybolan? ne önemi var, sürüsüne bereket.

bunlari uyandirmamak lazim, memleket, anavatan filan diyerek ne güzel 40 yildir paralarini aliyorlar iste. sistem oturmus. Gurbetcinin parasini al, hakkini verme.

son günlerde bir de moda cikti, Avrupada yasayan Anadolu insanindan tipki yahudilerde ve ermenilerde oldugu gibi bir Diaspora ortaya cikarmak istiyorlar. bunun icin de birazcik özveri bekleniyor Avrupadaki vatandaslarimizdan. 40 yildir hep ülkemiz gurbetciye kazandirdi ya, simdi gurbetciden özveri bekleniyor :)))

beklenen de ne biliyor musunuz? cok degil canim, sadece ömrümüzü istiyorlar. hayatimizi, canimizi yani kendimizi feda etmemizi.

neymis efendim, Amerika’da, Avrupa’da yasayan Ermeniler ve Yahudilerin Diasporasi nasil onlarin ülke politikasina hizmet ediyorsa, bizlerde ileride ülkemize o sekilde faydali olacakmisiz. bunun yüzlerde sene sürecegini ve benim o zamana kadar coktan toz toprak olacagimi ve o günleri göremeyecegimi nedense söylemiyor bizim sivri zekali politikacilarimiz. duyan da zanneder ki, bir kac saat dişini sıkacaksın, ondan sonra hep beraber güllük gülistanlık yaşayıp gideceğiz.

Türkiye’de siyaset yapan vatandaşlarımızın çocuklarının gelecekte daha iyi yaşamaları için ben kendimi ve çocuklarımı feda edeceğim, güzel bir fikir doğrusu.

Avrupada yaşayan insanlarımızın en temel hakları verilmediği gibi, var olan haklarını da resmen gasp ediyorlar ve bunu bilerek, isteyerek yapıyorlar.

mesela seçme ve seçilme hakkı insanımızın en tabii hakkı olduğu halde bu 40 yıldır sağlanmadı.

gerçi AKP hükümeti seçme hakkını meclisten geçirdi ama bu seferde halk düşmanı Halkçı parti bir kısmını iptal ettirdiği için nasıl uygulanacağı bir muamma.

veya çifta vatandaşlık; bir Türk vatandaşı olarak bizim çifta vatandaş olma konusunda bir engelimiz yok. Almanların çıkardığı bir engel var ki, eskiden vatandaşlarımız ilk önce türk vatandaşlığından çıkıp Alman olulyordu, sonra gidip tekrar Türk vatandaşı oluyordu. bunu sağolsun halk düşmanı CHP’yi aratmayan Mesut Yılmaz, Almanlara yaranmak için var olan hakkımızı konsolosluklara uygulattırmamaya başladı ve daha sonra Almanlarda bir kanun çıkararak tekrar türk vatandaşlığına geçen Türklerin Alman vatandaşlığını iptal etmeye başladı. tabii adam gibi bir ülkemiz olsa Almanların Türk vatandaşlığına geçen insanımızı tespit etmesi mümkün olmazdı ve nüfus cüzdanını sadece Türkiye’de kullanan vatandaşlarımızın başı almanlarla hiç belaya girmezdi ama geçenlerde en yetkili bir devlet adamımız ülkemizin bu konudaki zaafını açıkca itiraf etti. yani biz devlet sırlarımızı bile başka bir devletten gizlemeye muktedir değiliz. bunu daha önce merkez bankasında parası olupta, Almanlara bu bilgilerin resmen Türkiye’den satıldığını ve yüzbinlerce vatandaşımızın milyarlarca euro parasını Alman devletine ödemek zorunda kalmaları olayında gördük.

bakanından cumhurbaşkanına kadar herkes Avrupalıları, özellikle de Almanları kızdırmamak için bizleri feda etme düşüncesinde maalesef.

tüm bunları değiştirmek için bizzat çabalarım oldu ve bu çabalarım devam etmekte. bakalım, Allah ömür ve imkan verirse bu konunun peşini bırakmayacağım.

daha önce çeşitli bakanlarla ve milletvekilleriyle yaptığım/yaptığımız görüşmelerde özellikle çifte vatandaşlık konusunda çözüm önerisinde bulundum/bulunduk.

Görüntüde bize haklarımızın saklı kalmasını sağlayan ama pratikte hiç bir değeri olmayan ve ülkemizde bir cep telefonu bile açmamıza yaramayan bir mavi/pembe kartımız var. bu zamana kadar konuyu açtığım/açtığımız tüm bakanlar ve milletvekilleri ne zaman bu konudan bahsetsek ‘mavi kartınız var ya’ diye cevap verdiler. oysa bu mavi kartı Türkiye’de hic bir merci kabul etmiyor, hiç bir işleminizi yaptıramıyorsunuz çünkü üstünde kimlik numaranız yok!

diyelim ki ben işlerimi mavi kart ile halledebildim ama bundan çocuğum yararlanamıyor çünkü torunum veya çocuğum ben Alman vatandaşlığına geçtikten sonra doğmuşlarsa otomatik olarak Alman/yabancı oluyorlar. onlara mavi kart verilmiyor.

çözüm şu; bu işe yaramayan renkli kartların üstüne kimlik numarasıyla birlikte ‘seçilme hakkı dışında tüm hakları mahfuzdur’

bu kartların sahibinin çocuklarına da bu renkli karlardan alma hakkı tanıdın mı, artık diaspora mı istersin, yoksa başka bir şey mi, Avrupada yaşayan vatandaşımızdan ne istersen iste.

çünkü bu kartın sahibi ülkesinde rahatça mal edinebileceği gibi, evlatlarının istedikleri zaman ülkelerine dönebileceklerini bileceği için rahatlıkla Alman vatandaşlığına geçecektir ve Türkiye’nin çıkarları konusunda Alman/Avrupa politikalarını etkileyecek oy potansiyeline sahip olacaktır.

bunu çeşitli bakanlar ve bizzat kendim Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e ilettik ama gerçekten ikna olduklarını ve böyle bir şeye kalkışacaklarını sanmıyorum, yoksa Almanlar/Avrupalılar kırılabilirler.

her zaman söylemişimdir, AKP hükümeti şu anda kötüler içinde iyisi ve Özal’dan bu yana gelen en iyi hükümet. (bunu söyleyince bazı türkçesi kıt arkadaşlarımız AKP’li olduğumu varsayıyorlar ama ne dediğimi tam anladıklarını sanmıyorum)

mevcut partilerimizin veya bu zamana kadar gelmiş hükümetlerimizin iyisi böyle ise bizim sorunlarımız kim çözecek merak ediyorum doğrusu…

Mehmet AYDIN 13-12-2008, 16:43:36
Sn. Hüseyin Ülkü Kardeşim,

Yanlış anlaşılmasın Lütfen, sadece hatların 2. adı ve vasıta değişiyor. Bakınız Taahhüt sektörüne.
Dünyada imar etmediğimiz ülke sayısı çok az. Ancak, gerek taaahhğt firmaları, gerekse çalışanlar
her zaman en ufak bir krizde öyle büyük sıkıntılar yaşıyorki bunu tarif etmek imkansız. Bakınız
1980 li yılların Türkiye’nin en büyük taahhüt firması Suudi Arabistan’da binlerce villa inşaa eden KUTLUTAŞ HOLDİNG maalesef bu ülkenin uluslararası anlaşmalara tabi olmaması, kadı kararları nedeni ile iflas etmiştir. T.C. dahil hiç kimse sahip çımmaıştır. Bugünde aynı sıkıntı RUSYA’da yaşanmaktadır. Global kriz ile birlikte en büyük geliri olan petrol fiyatlarının düşmesine paralel olarak bu gün itibarı ile 20 000 kişi ( Aileleri katarsak yaklaşık 100 000 kişi) işsiz kalmış ve bu rakam dahada artacaktır. Bu arada hakedişlerini alamayan özellikle orta ölçekli firmalar maalesef batacaklardır.
Bu konuda T.C. hükümeti tarafından acil olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Hoşca Kalın /Dostca Kalın.

Faruk Tepe 13-12-2008, 21:05:13
Gurbettekilere gereken desteği veremedik şimdiye kadar. Gurbetçilerimiz Türkiye’de Almancı, Almanya’da yabancı oldular uzun zaman. Hâlâ da öyleler. Onları hem Türk hem Almanyalı yapmanın yollarını bulmamız lazım.

Murtaza Emmi 14-12-2008, 01:02:53
Cinali Avukatlık okulundamı okuyon yeğenim, döktürmüssün helalolsun sana, böyle akıllı insanlara ihtiyaç var, konuları bir güzel bezemişsin.

ZİYAETTİN TOKYAY’ A GELİNCE :
Tokyay sende de umut ışığı görüyorum bu sefer seçimi kazanacak gibisin, keşke bizim Yeniköy’ de Muhtar olsaydın seninle dertleşirdik tam benim kafadansın.

Ali Mencik 14-12-2008, 01:56:47
Ben 1992 yilinda Kanada’ya geldim,planim bes yil calisip geri donmekti ancak mumkun olmadi,simdi iyice saplandik.Burada ikinci evliligimi yaptim,simdi calisip hayatimizi devam ettirmeye calisiyoruz.Aslinda kendi memleketimizde de bir takim isler yapabilirdik,olmadi,kisa yoldan zengin olma hayalleri bizi dunya’nin en uzak koselerinden birine surukledi.Yine de yurt disina ciktigim icin pisman degilim,BATI aleminin neden bizden dahi iyi durumda oldugunu kendi gozlerimle gordum,bu sebepten dolayi kendimi cok sansli gorurum.

Yazar beyin ifade ettigi gibi yurt disindaki Turkler’in bir cok sorunlari vardir,bunlari ifade ettigi icin kendisine tessekkur ederiz,iyi bir meseleye el atmis.Yabanci ellerde daha iyi sartlarda yasam mucadelesi vermek icin didinip duruyoruz,simdi biraz daha uyandik,kimimiz is yapiyor,kimimiz MORGAGE yolu ile ev satip alip(aslinda ev bankanin,fakat kagit uzerinde bizim gorunuyor,bana gore biz bu sistemle aldigimiz evin sadece kapiciligini yapiyoruz)evlerin degerlenmesini bekliyoruz.Kanada Turkiye’ye en uzak noktalardan olsa da 40 yil onceden Turkler buralara goc etmeye baslamislar bile,sasilacak bir durum.

Turkler yurt disina cikmislar ama o bilincsiz halleriyle bile boluk porcuk de olsa MILLI-MANEVI kulturlerine sahip cikmaya calismislar,bunun icin ne gerekiyorsa yapmislardir.Devlet maalesef kendi vatandaslari kadar milli meselelere sahip cikamiyor,Kanada meclisi sahte Ermeni soykirimini taniyan bir yasayi bir iki yil once onayladi,bizim devletimiz hic bir sey yapmadi,yurt disinda yasayan Turkler bu kanayan yarayi cok iyi biliyorlar ama Turkiye’de yasayanlarin buyuk cogunlugunun bunlardan haberi yok,Turk basini da bu buyuk tehlikeyi nedense hep gundemden uzak tutuyor.

Yurt disindaki Turkler’in parasi ise ozellikle simdiki AKP hukumetinin istahini kabartiyor ama artik bu paralari cezbetmek de pek mumkun degil.Once de dedigim gibi artik herkes yatirimini yasadigi ulkeye yatiriyor,zaten 70 milyonluk bir ulkenin yillik 3-4 milyar dolar ile ayakta durmasi da mumkun degil,kalici tedbirler alinmali.Ben sahsen kesin donus yaptigim zaman igne,iplige kadar her seyimi ulkeme getirecegim ama su anda ben burada iken boyle bir sey yapmanin bir mantigi yok.

Ayrica AKP hukumetinin yurt disinda yasayan Turkler’e attigi kazigi da anmadan gecemeyecegim,emeklilik pirimleri iki katina cikarildi,insan biraz ALLAH’tan korkar boyle bir is yapmak icin,simdi ben ve esim,ileride ALLAH izin verir de emekli olursak toplu olarak 80 bin dolar civarinda bir para odememiz gerektigini duydum.Sordugum kadariyla bu rakam uc asagi bes yukari dogru,bu gercekten cok buyuk bir mebla,boyle zengin bir ulkede dahi bu parayi biriktirmek icin sihirbaz olmaniz gerekiyor.Yani ulkemiz icin canimiz feda ama bu kadarina da gaddarlik denir,simdi yurt disindakilerin de emeklilik sanslari ellerinden alindi diyebilirim,bundan sonra pek az Turk bu parayi yatirir da emekli olur kendi vataninda.Yani resmen orada ruhunu teslim deniyor bizlere,yaziklar olsun diyorum.Elin Ingiliz’i,Alman’i gelip ulkemin en guzel yerlerine yerlesiyor,biz uzaklardan onlara imrene imrene bakiyoruz.

NOT;CINALI adli yorumcu arkadasin dedigi gibi turkcemiz kit degildir,kendisinin belirttigi KOTUNUN IYISI deyimine karsiyim,KOTU KOTUDUR,bu kadar.Yillardan beri geliyorum diyen krize karsi ulkeyi inanilmaz bir sekilde borc batagina surukleyenlere KOTUNUN IYISI bile demek vijdanlari yaralar.

Hamit Demirboğa 14-12-2008, 02:00:29
Sayın Hüseyin ÜLKÜ Kardeşim,Bu makalenle bizleri ihya ettin,bizleri senelerdir bir yonca tarlası veya altın yumurtlayan tavuklar olarak gördüler,biz Türk ekonomisine birşeyler demek az olur çok şeyler kattık.ŞU ANDA BİZ İSVİÇREDEKİ B.VE C OTURUMLARINA SAHİP OLAN BURADAKİ BİZLER,05 .10.1980 TARİHİNDEN BERİ AVRUPANIN TAM GÖBEĞİNDE OTURMAMIZA RAĞMEN AÇIK HAVA HAPİSHANESİNDEKİ MAHKUMLAR GİBİYDİK!13.12.2008 TARİHİNDE ARTIK SCHENGEN VİZESİ OLAYI KALKTI. AÇIK HAVA HAPİSHANESİ KONUMUNDA ARTIK DEĞİLİZ.Evvelki Hükümetlerin biz yurt dışındaki insanlara hiçbir şey yapmadıklarını ve bazı görevlilerin geldiklerinde de bizlere ,BULUNDUĞUNUZ MEMLEKETLERİN TEBÂASINA GEÇİN DİYE BİZLERE ÖĞÜTLER VERDİKLERİ HERKESÇE MALUM!
Belki diğer avrupa ülkelerindeki işçi kardeşlerimiz bu durumumuzdan habersizdirler onlar için bu durum birşey ifade etmez yukarıda zikrettiğim tarihler arasında (28 sene 43 gün) bizler açık hapis hayatı yaşadık:
Hep bahsedilir ve bizlerde hep deriz DÜNYA İNSAN HAKLARI VEYA AVRUPA İNSAN HAKLARI Gibi sözler! Bunları hep dinleye, dinleye hangi partinin mensubuysan yorumun ona göre oldu bizlerin serbestiyetini kimseler sağlamadılar! hep vizelerle dünya kadar paralar ödeyip yolculuklar yaptık.Burada aklıma gelen bir olayı aktaracağım
SENE 1973 Bursada izindeyim ve bir bakkaliyede sıradayım PASTIRMA ALACAĞIM.
Ben sıradayken önümde 2 bayanı bekliyorum.Tam bu sırada nefes,nefese kapıdan içeri birisi kafasını uzattı ve BAKKALA DOĞRU DÖNEREK (CELÂL AĞBİ,CELÂL AĞBİ PASTIRMAN VARMI) DİYE SESLENDİ! Ben sıradayım bekliyorumi isminin celâl olduğunu yeni öğrendiğim
bakkal efendi aynen şöyle cevap verdi.PASTIRMA VAR AMA ALAMANCILARA GÖRE!!
Ben,hiç ses çıkarmadan sıram geldiğinde aynen şöyle dedim.CELÂL BEY GERÇİ BEN ALMANYADA DEĞİLİM.İSVİÇREDE ÇALIŞIYORUM, BANA GÖRE DE PASTIRMANIZ VARMI!! ADAM UTANDI VE 3 GÜN SONRAYA BANA SÖZ VERDİ! Bir yorumcu kardeşimizin dediği gibi.Avrupanın neresinde çalışırsak çalışalım biz hep ALAMANCIYDIK!! SELÂMLAR

Ali Mencik 14-12-2008, 09:23:51
Is yerinde beraber calistigimiz bir Gana’li zenci var,bana daha once Alman hukumetinin 1950 den sonra Gana’dan da calismak uzere isci talep ettigini,o zamanin Gana devlet yoneticilerinin ise bunu reddettigini soylemisti.Ancak Turk devleti,1950 den sonra kapimizi calan Almanya’nin bu istegine en sonunda 1960 yilinda olumlu cevap veriyor ve oraya giden Turkler calisarak Almanya’nin kalkinmasinda en onemli unsurlardan oluyorlar.Simdilerde kara kelle diye sokaklarda dovuluyoruz ama o zamanlar el ustunde tutuluyorduk,devir degisti,Avrupa’nin dunya islerinde zaten vefa aramak ahmakliktir.

Gana bugun hala fakirdir,hem de ulkemizden cok cok fakirdir,ihrac ettigi futbolcularla adini biraz daha duyurdu ama Almanlar’in GELIN IS VERELIM talebini ellerinin tersiyle itmisler.Tabi gercekci olmak lazim,1950 li yillarin Turkiyesinde ayagimiza giydigimiz corap sanayisi bile Ermeni’nin,Yahudi’nin elindeymis,civi dahi uretemiyormusuz,cok sukur o devirler geride kaldi,simdi kendi silah sanayimiz var bile var,bir cok sanayi dalinda basariliyiz,tabi o gunlere nazaran.Bir de su IHRACAT-ITHALAT arasinda dengesizlik halledilse,devlet borc sarmalindan kurtulsa bir kac yilda dunyada sozumuz gecen ulke oluruz.

Neyse Almanya’ya gitmisiz,o zamanki fakirligi de goz onune alirsak bence iyi olmus gittigimiz,oraya giden gurbetcilerimizin ulke ekonomisine yaptiklari katkilari kimse inkar edemez. Bazi yorumlarin dedigi buyuk bir kultur erezyonu da var nesiller uzerinde,bunu inkar etmemek lazim.Benim yasadigim yerde de maalesef sahit oluyoruz,genclerimiz uyusturucu batagindalar,barlarda,diskolarda hovardalikla zamanlarini olduruyorlar,bundan sonra zaten o gencin dogru yolu bulmasi,bu yollardan kurtulmasi oldukca zor.Buna en buyuk sebep de Ailelerin cocuklarini ihmal etmeleridir,cocuklarina gereken ilgiyi gostermemektedirler,zengin olma hayalleriyle gurbete cikan saf Anadolu insani maalesef derin dusunemiyor,eline gecen her dolar biraz daha onu paraya bagliyor,icinde manevi duygular olsa da dini tam anlamiyla bilmiyorlar,sonucta nesiller kaybolup gidiyor.Kendileri hic durmadan gece gunduz calisirlarken hic ilgilenmediklerinden cocuklari evlerden kaciyorlar,2-3 hafta eve gelmeyen gencleri,3 oglu da hapiste olan aileleri biliyorum.Yani durumumuz icler acisi,cami aldik,derneklestik,milli ve dini bayramlari kutluyoruz ama bunlar yeterli degil.ANA-BABALAR zamaninda,belli yaslarda cocuklariyla ilgilenmediklerinden sonradan yapilanlar ise yaramiyor.Ben bizzat yillarca derneklesme cabalarinda bulundum,maalesef olmuyor,ALLAH sonumuzu hayir etsin.

Gülsen 14-12-2008, 10:11:03
Syn Yazarin bu yaziyi ele aldiginiz icin ilk önce kendisine cok tsk ederim.
Arkadaslarimizda oldukca cok iyi yorumlar yapmislar, ellerine saglik.
Bende uzun yillar gurbette bulundugum icin, kanayan yaranin nasil oldugunu cok iyi bilirim.
Yillarca gurbetciler dis ülkelerde sorunlariyla yanliz birakilip. Altin yumurlayan tavuk gözü bakildilar, ellerinde bir kac kurusunu nasil ellerinden aliriz diye düsündüler.
En son benim garibime giden ne biliyormusunuz?
Ilk giden nesil yaslanmis insanlar icin, islami sartlara uygun olarak Almanyada yaslilar icin huzur evlerinin acilma projenin hazirlanmasi,
Ben söylecek söz bulamiyorum, bu güzelim vatanimizda yasli Almanlar yerlesip, bu güzellikleri yine onlar faydalaniyor.
Ilk gidenleri sömürdünüz, birakinda hic olmazsa 2 veya 3 nesiller icin birseyler verin.
Saygilar

ziyaettin Tokyay 14-12-2008, 14:47:03
GURBETCININ cilesini yazmakla bitermi ? aslinda herkonuyu ayri ayri yazamak gerekiyor mecburen butun konulari birbutun cercevesinde ele aliyoruz zira zamanimiz yok veya dar
Cin ALI ALi MENCIK HAMIT DEMIRBOGA ve Gulsen rumuzlu yorumcumuz biribirinden guzel konulara temas etmisler gercekten gecmisin becereksiz hukumetleri altin yumurtlayan tavuklarin kiymetini bilemedi veya bu kisilerin birikimlerini degerlendirmesini bilemediler ve yiginla hata yaptilar belki yazimin ilerliyen bolumlerinde kismen deyinmeye calisacagim tamamda herkezin sucu var herkez suclu Gurbetcnin HICMI SUCU YOK ? Almanya -Avusturya Avusturalya Amerika -Belcika, Danimarka, Isvec isvecre Fransa Hollanda bu ulkeri baz alirsak hepisinde derneklerimiz cemiyetlerimiz var kac kisi cemiyet ve dernek toplantilarina katiliyor ? saydigim ulkelerde bulununan dernek ve cemiyet baskanlarindan kac kisi gurbetciyi bilgilendirme toplantisi yapti kactanesi yollarda cektigimiz veya Ulkemizde cektigimiz sikintilari dile getirip bunun icin onlem almanin ZAMANI GELDI deme cesaretini gosterebildimi ? bizler aglamasini bildikmi ? tavirkoyabildikmi ? hep bekledik bekliyoruz verirler diye bu gidisle NAH alirsin onlar vermezler sen alacaksin sen 40 senedir bunu ogrenemedik nerde pisirik baskan varsa onu sectik agzi laf yapiyor diye ama onun Ankaraya gidecek cesareti varmi diye hic dusunmedik konuyu burada cok yonlu acabilirim .
mesela beni gecmisten beri tanimiyan PARTI BASKANI YOKTUR isteyenler siteme girip Millet Vekili olsaydim yazima bakabilirler isteyen YOUTUBEDEN secim progandami izleyip gecmisten beri neler yapmisim bakabilir ben sunu yaptim sunu yaptim deyil gelin hepberaber birseyler yapalim fert olarak birsey yapamayiz yapilsaydi bunuda ben yapardim yapilsaydi MILLET vekilligine soyunmazdim meclise girmeden bu isler olmaz Erbakanin hukumeti zamanida hkumet yurt disndaki gurbetcilerin derneklerini cagirdi sorunlarimizi dinledi birseyler verecekti kimler karsi cikti ? ve bu olaydan once ve sonra hangi hukumet yurt disindaki dernekleri cemiyetleri ciddiye aldi ? yurt disina geldiklerinde konusup gittiler bizlerde olmasak kimlere konusacaklar ? bu konuyuda enine boyuna acabilirim bu konu hakkinda gecmiste dergilerde yerel basinda birsuru yazim cikti bizler hakkimizi aramasini biliyormuyuz hakkimizi arama cesaretimiz varmi ? bu yaziya yorum yazan GURBETCILER bile bir araya gelemiyoruz bir birimize gelin birlik olalim cesareti gosteremiyoruz sende o cesaret yoksa hakkini daha cok beklersin verirler diye .Elimde 30 senin gunlugu var yazmaga kalkarsam varin gerisni siz dusunun Yuguslavya savasinda malum izin yollari deyisti Macaristan Romanya Bulgaristan YAHU 4 SENE boyunca neler yasanmadi soyulmalar dovulmeler irza gecmeler bunlari ben uydurmuyorum devletin televizyonu soyluyor ve utanmadan savas nedeniyle izinlerinizi ucakla demiryoluyla ve gimilerle yapin diye diye tavsiyelerde bulunmadilarmi ? isterseniz o donemin bilet paralarinada bekin Almanyada ki gurbetci Bulgaristanda basina olay gelir Turk konsolosluguna gider konsolosbey isciye cikisir size demedikmi kara yoluyla gelmeyin diye tabi gurbetci ayni zamanda Alaman vatandasidir oaradan dogru Alman konsolosluguna gider konsolos beyin devreye girmesiyle sorunu cozulur buna benzer elimde 50 yakin belge var istersiniz 1978 yilinda Ataturk hava alani yurt disi hatlarda giden yolculari Alman polisinin arama yaptigini soylemem gerek varmi evet o polislewri gorunce suratimin rengi nasil olduysa kendimi aratmadim onlarda aramakta israr etmediler yapmayin kardesim bizler ne hukumetler gorduk Ayni hava alaninda ayni yil gunlerce tuvaletlere girilmedi nasilmi 20 cm yukseklikte pislik dusunebiliyormusunuz calistirdiginiz memura isciye soz geciremediler yillarca EDIRNE Istanbul arasinda yaz sezonunda yuzlerce gurbetci hayatini keybetti Allah rehmet eylesin OZAL simdiki yolu yaptida ulkemizin itibari ve gurbetinin derdi ulke icinde kismen bitti hani gecmiste yillarca triptik adi altinda arabayla gelen her yolcuyu soymuslardi soydurmuslardi 4 senedir o sorunda yok hani bazen bazi seylere yazmiyorumya yani yazilacak seyin olmamasindan deyil tatli ortamin bozulmesini istemedigimden
HAMIT beyin kulagini cinlatayim cocuklar kucukken izine 4-5 ayligina giderdim kiyafetimede fazla dikkat etmem iyi giyinirsem hereksimin arasina giremem devamli teregi aldigim birisi var bana ucuz veriyor yurt disndaki gurbetcilerin geri donecegi zaman bana kisi 2 hafta saberet Alamancilar almanyaya tereyagi goturuyorlar onlara 3 lira fazladan veriyorum demezmi tamam abi dedim yurt disinda oldugumu soylemedim soyledigim an o kisiyi kaybederim .
evet gurbetininyurt disina cikmasi nasil degerlendirirsen degerlendir iyi o olmustur demokrasiyi teknolejiyi bilen goren yasanayan bir kesim meydana cikmistir her alanda ulkemize birsuru yenilik getirmistir getirmeye devam edecek ulkemizde yatirim nasil tesvik edilir nasil olursa yatirimler artar saglik egitim sehirlerin alt yapisi hangi konuya deyineyim bilmemki bizim Kutahyanin koylerinde gurbetciler ev yapmis hepsin sato gibi simdi yeni yapilan evlerde onlara benziyor benzetmeye calisiyorlar Kamu kuruluslarina yapilan arac hibelerine gelmeme gereki varmi bilmem ama hibe konusunda basimdan gecen aciklimi desem ayiplimi desem bilmiyorum bir konu var biraz uzun onu gelecek seferde yazayim
Murataza bey bile bende umut gormus murtaza bey gostermis oldugunuz ilgiye cok tessekkur ederim
benimde yazilardan canim daralmisti en yiyisi sizin yere gelip muhtarlik icin adayligimi koymak gercek ten sohbete susamistim
mutlu gunler dilgiyle
Gurbetci bagimsiz millet vekili adayi www.ziyaetttintokyay.com

Ali Mencik 14-12-2008, 19:34:35
Yorumcular iyi guzel diyorlar da,bu konuda hep gecmis hukumetlere camur atiliyor nedense,yine partizanlik duygulari on plana cikiyor.Bir kere AKP hukumeti kadar hic bir hukumet gurbetcinin paralari uzerinde buyuk oyunlar oynamadi.AKP’nin cikardigi kanuna gore yurt disinda yasayanlar istedigi kadar ulkeye getirebilecek,hic bir soru sorulmayacak,eeee nasil oluyor bu hukumetin gurbetciler uzerindeki planlarini gormezden gelebiliyorsunuz,olmaz boyle sey.Hele neredeyse iki katina cikarilan emeklilik pirimlerini neden unutuyorsunuz,kardesim birakin su particiligi yahu,biraz olsun bir an olsun birakin.Bir lafa baslayacaksiniz,gecmis hukumetler soyleydi falan filan,bu hukumet gecmis hukumetlerden kat kat kotu,kafamizdan uydurmuyoruz,yaptiklari islere gore degerlendiriyoruz.Nasil boyle bir kanun cikarabiliyorlar hayret ediyorum.Bana gore pek saglikli bir kanun degil,simdi ne kadar kara para var hepsi aklanabilir.

GECMIS HUKUMETLER deyimini birakalim,bu gunlere bakalim,AKP neden emeklilik pirimlerini iki katina cikardi,var mi cevabiniz,gurbetciyi cok sevdigi icin mi,yoksa gurbetciyi yolmak icin mi,biraz durust olalim.Emeklilik icin zamani gelenler pirimler zamlanmadan gidip islerini hallettiler,benim gibi uc yada bes yili olanlar kazigi yedik,bu kazigi da gecmis hukumetler atmadi,AKP hukumeti atti.

Ziyaettin Tokyay