Sorun Yasami? Maneviyatsizlikmi ?

Kızın var, derdin var!
1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Sosyal Güvenlik Yasası, kadınlar ve genç kızların canını sıkacak, daha ötesi ana – babalarını çok üzecek.
‘Ak mı, kara mı yoksa maskaramı olduk?’ diye düşünüyorum! Yeni sosyal Güvenlik Yasası kısaca diyor ki; Kızın var derdin var!
Vatandaş dibe vurdu.
Sosyal Güvenlik Yasası’ndan en çok zarar gören kadınlar ve çalışmayan genç kızlar olacak. Lütfen inceleyin…
AB uyum yasası diyenlere, söyleşimizde Avusturya’dan örnekler var…
İ.G: Avusturya’da eğer bakıma muhtaç isen, hatta asgari ücretle yaşıyorsan bile devlet yardım eder. Burada sigorta ve sosyal açık yok. Her şey yıllar önce belirlenmiş, bizimkiler sistem değiştiriyorlar. Sosyal sistemden kapitalist sisteme geçiyoruz. AB’de eğer yardıma muhtaçsan, yaşın kaç olursa olsun devlet sana bakar. Vergi açığı yok, alınan bütün vergiler vatandaş için kullanılıyor. Asgari ücretli bir bayansan, otobüs parası aylık 50 Euro, ancak sen bunu 15 Euro olarak ödüyorsun. Evinde eşyan yoksa devlet eşyanı alır. Yardım yapan kurum yok. Devlet içinde onlarca kurum var, her kurum kendini bağladığı kadarıyla yardımcı olur yani vatandaş için çalışır. Belediye, yerel hükümetler çok güçlü, bizim gibi değil adamlar. ‘Ankara’ diye bir yer yok, şehir ve şehir meclisi var. İnsanlardan fazladan para kesme, enflasyon yok.
A.T: Kıyaslama yaparsak!
İ.G: Kıyaslama yapamayız! Kıyas kabul etmez, yani sistem farklı, fakirsen devlet elinden tutar.
A.T: Sistem nerden başlıyor?
İ.G: Doğumdan ölüme kadar, doğduğun an sigortalı oluyorsun.
A.T: Harika!
İ.G: 18 yaşına kadar koruma altındasın. Sonra yetişkin oluyorsun acizliğe düşersen devlet elinden tutuyor.
A.T: Peki bunu nasıl ispat ediyorsun ya da bu konuda sana kim yardımcı oluyor?
İ.G: Kaçak çalışma diye bir şey yok
A.T: Bunun kontrolünü nasıl yapıyorlar? Beyana bakarak mı?
İ.G: Vatandaşta, devlet de dürüst, eğer bir yanlışlık ortaya çıkarsa ceza alır. Cezalar da çok ağır, kimse devleti kandırmıyor. Devletin yapacağı bir şey varsa yapılıyor. Bunun dışında Bakan, Milletvekili ve Cumhurbaşkanı diye insanlar ayrılmaz. Bugün eyalet başkanını yolda gördüm yürüyordu. Bizde olsa yanında onlarca kişi olur, yani zihniyet işi bizim önce zihniyeti değiştirmemiz lazım…
A.T: Bizimkiler korkar yalnız yürümeye sokakta!
İ.G: Birisi yapar elbet!
A.T: Kim yapacak? Kim bilecek? Kim bu işe dur diyecek?
İ.G: AB ye uyum sağlamanın dışında her şey yapılıyor buradan onu görüyorum. Vatandaş hakları ikinci planda kalmış… Gidişat kötü!
* * *
İ.G: Ulusal bir gazetemizin Avusturya temsilcisi (Gazeteci )
Aydan tunca yengin yazar
yukaridaki yazilar gazeteyenigun.com dan alinma yazari Aydan Tuncayengin Aydan hanim yazinin basligina Kizinmi var diyerek baslamis  bende diyorumki her zaman cocugunu gereken terbiyeyi   vermezsen veremezsen basina her iki cinsde yani kiz da erkekde basina dert olur .BAKIN SADECE terbiye dedim egitiminde rolu buyuk ama once terbiye zira son yillarda bircok seyler genelde okumuslardan cikiyor burada konuyu    fazla uzatmak istemiyorum .Zira yaziyi buraya koymamin amaci bayan bir muhabirin  yazisini koymus Avusturyadaki sosyal  guvenlik haklari bayan agizdan duyma veya okuyarak  o bilgilere ulasmis Hayrettin bey gidip incelemis  yasayarak  yazmis aradaki fark  yaznin sahibi sosyal haklar olmazsa kizlari sorun olarak gormus  ama ayni ulkelerde maneviyatsiz genclerin ebeveyinlere yine sorun cikardigini dusunmemis aslinda bir cok konulari daha ekliyebilirim ama simdilik kimsenin zamanini almak istemedigim icin uzatmiyorum bu yazida aylardan beri arsivimde duruyordu  hayrettin beyin yazisini okudukdan sonra bu yazininda konulmasi gerektigini dusunerek koymaya karar vardim .

Nice Mutlu gunlere ulasmak umuduyle

Ziyaettin Tokyay