Teknoloji Beraberinde Yeni Suc Sisteminide Getirdi

Liseli kıza facebook tecavüzü
İstanbul’da annesiyle tartışan liseli genç kız, Facebook’tan tanıştığı kendisinden 13 yaş büyük arkadaşının evine kaçınca tecavüze uğradı. İnternetteki sosyal paylaşım ve arkadaşlık siteleri, özellikle gençler için son derece tehlikeli tuzaklarla dolu. İngiltere’de sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tanıştığı kişinin kurbanı olan genç kızın ardından İstanbul’da da liseli bir genç kız, yine Facebook’ta tanıştığı arkadaşının tecavüzüne uğradı.
ANNESİYLE TARTIŞTI
Habertürk’ün haberine göre, lise öğrencisi Ç.D. 4 ay önce sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta, bir fabrikada işçi olarak çalışan Doğan Atlı (27) ile tanıştı. İkilinin arkadaşlığı ilerlerken genç kız, bir hafta önce annesi ile tartıştı ve bunu Doğan Atlı’ya anlattı. Doğan Atlı genç kızı, evden kaçmasını ve kendisine gelmesi yönünde ikna etti. Ç.D. “Okula gidiyorum” diyerek Bayrampaşa’daki evinden ayrıldı ve Doğan Atlı’nın Eyüp’teki evine gitti. Ancak burada Doğan Atlı’nın tecavüzüne uğradı.
ARKADAŞI DA TACİZ ETTİ
Ailesi, kızlarının akşam eve gelmemesi üzerine polise başvurdu. Çocuk Şubesi
ekipleri, liseli kızın bilgisayarını incelemeye aldı ve Facebook’ta Doğan Atlı ile yaptığı yazışmaları buldu. Doğan Atlı’nın bilgiyarının IP numarasından adresi tespit edildi. Polis, Doğan Atlı’nın evine operasyon düzenleyerek genç kızı kurtardı. Ç.D. gözyaşları içinde polise Doğan Atlı’nın tecavüzüne uğradığını, Doğan Atlı’nın arkadaşı A.B.’nin de kendisine cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Ç.D. psikolojik tedavi altına alınırken Doğan Atlı “çocuğun cinsel istismarı” suçundan cezaevine gönderildi.
Facebook sayfaları taciz tuzağı ile dolu
Türkiye’de kullanıcı sayısı 3 milyonu geçen “Facebook”ta çok sayıda kişi mağdur edildi:
Ekim 2009: İstanbul’da oturan Sinem Yazgan, Facebook üzerinden yıllar sonra karşılaştığı ilkokul arkadaşları tarafından dolandırıldığını öne sürerek mahkemeye başvurdu.
Eylül 2009: Kırşehir’de yaşayan liseli B.K. Facebook aracılığıyla tanıştığı 26 yaşındaki Ö.Y.’nin tecavüzüne uğradı. Evlenme vaadinde bulunan erkek arkadaşı ile İstanbul’a gelen ve tecavüze uğrayan B.K. polise sığındı.
Eylül 2009: İstanbul’da F.E. kendisine kadın süsü verip Facebook’ta “Deniz Olpak” adıyla açtığı sayfayla yaşı küçük kızları “Sizi manken yapacağım” vaadiyle kandırdı. F.E. gözaltına alındı.
Ağustos 2009: Kendisini işten çıkaran eski patronuna Facebook’tan küfürlü mesaj atan S.T. hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açıldı.
Mayıs 2009: Facebook’ta profiline yakışıklı bir kişiye ait resim koyarak arkadaşlık kurduğu kızların, çıplak görüntülerini kaydedip şantaj yapan Cemil E. (23) gözaltına alındı.
Nisan 2009: Malatya’da eski nişanlısı adına Facebook’ta sayfa açarak hakaret eden 30 yaşındaki M.H.V. gözaltına alındı.
Eylül 2009: İngiliz Daily Mail Gazetesi, Facebook’ta tanıştığı 32 yaşındaki bir
erkekle buluşmaya giden 17 yaşındaki bir genç kızın cesedinin bulunduğunu yazdı. Kimliği açıklanmayan genç kızın geçen pazar günü, bir arkadaşında yatıya kalacağını söyleyerek evden ayrıldığı belirtildi.
‘Çocuğunuzun sanal dünyasını takip edin’
Çocuk Şube Müdürlüğü yetkilileri, ailelere “Çocuklarınızın sanal dünyalarını takip edin” uyarısında bulundu. Çocuk Şube Müdürlüğü dedektifleri, son 3 ayda çocukların mağdur olduğu ve suça karıştığı 60 ayrı cinsel taciz, 13 evden hırsızlık, 4 cinayet, 2 gasp ve 9 uyuşturucu vakasını aydınlattı. 391 internet kafede inceleme yaptı.

Ziyaettin Tokyay