Turk Insani Muziler Yaratir Usak Beyinliler Engellemezse

Ulaşımda devrim yaratacak proje!
8 aracın bir arada yol alacağı “Kara Yolcu Treni” projesinin denemeleri yakında yapılacak.Kara yolu ulaşımında ve taşımacılığında devrim yaratması beklenen motorlu araçları kablosuz sensörlerle birbirine bağlayacak “kara yolu treni” projesinin yakında Avrupa’da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği araştırma projesi, Avrupa’daki otoyollarda motorlu taşıtların bir “takım” halinde daha ekonomik şekilde seyahat edebilmelerini sağlamayı amaçlıyor.

8 motorlu aracın bir arada yol alabileceği kara yolu treninde, otomobiller, otobüsler ve kamyonlar her biri karışık biçimde gidebilecekler.

Araçları birbirine bağlayarak, yakıt tüketimi, seyahat için harcanan zaman ve trafik sıkışıklığını azaltmayı amaçlayan projede, lider aracı kara yolu treninin durumunu sürekli izleyen profesyonel bir sürücü kullanıyor.

Lider aracı takip eden diğer taşıtların sürücüleri ise ellerini direksiyondan çekerek, otoyolda giderken ister kitap okuyor, ister televizyon izliyorlar. Bunların araçları, lider araç tarafından otomatik biçimde kontrol ediliyor.

Lider aracı takip eden araçların yakıt tüketimini yüzde 20 oranında azaltacak AB Komisyonu’nun Sartre (Safe Road Trains for the Environment) adlı projesi, her gün uzun mesafeler kateden otomobil yolcularının yanı sıra ticari araçları da hedefliyor.

2 kamyon ve 3 otomobille ilk denemesi yapılacak sistem, İngiltere, İspanya ve İsveç’te 3 yıl süreyle denenecek.

Uzmanlar, yakıt ve zaman tasarrufuna karşılık motorlu araçları, otonom şekilde gidebilmeleri için kendi kontrol ve yazılım izleme sistemleriyle donatmanın çok pahalıya mal olabileceği ve özellikle otomobil sürücülerinin kamyonların arasında seyahat etmek istemeyeceklerinin altını çiziyorlar.
1995 Yilinda Kutahya,da yerel televizyon muhabirleiyle Azerbeycan Kucuk bir soylesi yaptik Yukarida teknolejiye yakin yillarca uzerinde calisdigim Bircok konulari muhabir arkadaslara anlatma firsati bulduk Yollarda yapailacak bazi deyisikler ve araclara takilacak kucuk bilgisayar programiyla bir arac bir yere gittiginde aracdaki bilgisayar o yolu programina aldigindan dolayi ayni yolu ikinci dafa gidinde O yolun ortlama % 80 nini arac kedisi gideceginden sofor dinlenme imkani bulacakdi .
Diger konu yine araclarda yapilacak kucuk bir deyisiklikle trafik kazalarini % 50 oraninda azaltma onlemenin carasini bulmus olacakdik ki bu proje 4 sene once bazi otomobil firmalari deneme uretimine gecti .Bizde bir aliskanlik vardir genelde Turkler birsey yapamaz bunu birileri devamli bilerek veya bilmiyerek devamli millete enjekde ediyor .Bilerek edenler patronlarinin emrini yerine getiriyor ya digerleri ? Turkun zekasindan haberi olmayan picareler asagilik komlesine kapilmis kaptirilmislar ama bu kisilerin okuduklari basini gorseniz belki bu kisilere acirsiniz .Bizler bilme arastirmaya arastirma gelistirme yapan mucitlerimize sahip cikmadikca onlari desdeklemedikce Gelismis ulkeler duzeyine biraz gec cikariz ati alanda Uskudari gecer yoksa yaniliyormuyum ?

Ziyaettin Tokyay

Ziyaettin Tokyay