Zafere Dogru Gidiyoruz (havaalanina)

KAMULAŞTIRMA TAMAM

Güncelleme:13.10.09 : 16:18:33
Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla, Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bölgesel çapta inşa edilecek Zafer Havalimanı’nın kamulaştırma çalışmaları ile ilgili işlemlerin tamamlandığını bildirildi. 87 milyon YTL’ye mal olması beklenen Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanının 2010’da hizmete açılması bekleniyor.

Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı olması planlanan havalimanının, en geç yıl sonuna kadar yap, işlet, devret yöntemiyle ihaleye çıkarılacağı bildirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, havalimanının kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

Açba, 1 Ekim 2009 tarihi itibariyle 6 milyon TL’nin Ödenek Yatırımları Hızlandırma Fonu’ndan aktarılarak hak sahiplerine ödendiğini bildirdi. Açba, Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulama projeleri hazırlığını bitirmek üzere olduğunu bilgisini verdi. Açba, ihaleye çıkıldıktan sonra havalimanını en kısa sürede tamamlayarak hizmete açacaklarını ifade etti.

Açba; Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü’nün 2009 yatırım programında yer alan Zafer Havalimanı’nın, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı olacağını belertti. Açba, iç ve dış hatlar olmak üzere yılda 2 milyon kişinin geçiş yapması düşünülen havalimanı projesinin Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’taki Termal merkezlere ekonomik hareket kazandıracağını kaydetti.

Zafer Havalimanı, Kütahya il merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta, Altıntaş’a bağlı Alibey ve Kuyucak köyleri arazisinde inşa edilecek.

Pusan mevkiinde 10 bin metrekare üst yapı kapalı alanı, ikişer yurt içi ve yurt dışı kapısı bulunacak, aynı anda 4 uçağın inip kalkabileceği, 3 bin 500 metre pist uzunluğu, 45 metre pist genişliği, 228×120 metre apron genişliğine sahip olacak Havalimanı için proje çalışmalarına 2007 yılında başlandı. Yaklaşık 87 milyon YTL’ye mal olması beklenen Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanının 2010’da hizmete açılması hedefleniyor.

Havalimanı kurulacak 3 milyon 700 bin metrekare arazinin 2 milyon 700 bin metrekaresi takas yoluyla alındı. 1 milyon metrekare bölümde sahiplerine ulaşılamayan 204 parsel için kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve arazi ihaleye hazır hale getirildi. Türkiye’de ilk kez bir havalimanı inşaatı için takas işlemleri Altıntaş’ta gerçekleştirilerek, arazinin yaklaşık üçte ikisi bu yolla elde edildi. Zafer Havalimanı’nda öncelikle yurt dışına tarifesiz (charter) uçuşlar yapılması, daha sonra tarifeli uçuşların başlatılması hedefleniyor. (CİHAN)

Ziyaettin Tokyay