Zulum gibi Burokrasi ve Noterler nasil kazaniyor

1974 İkinci Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan Jandarma Kmd. Onbaşı Mahmut Nayır’ın aile fertleri ile yapmış olduğumuz röportajda şehit ailelerinin ne gibi sıkıntılarının olduğunu öğrenme imkanı bulduk. Yetkili mercilerle ne gibi sıkıntılar yaşadıklarını,kimlerin söz veripte bu insanları mağdur ettiklerini bu dertli aileden dinledik.
84 yaşındaki yatalak bir şehit annesinin; şehit ailelerine verilen maaşı oğlunun alabilmesi için her ay notere gidip oğluna vekalet vermesi isteniliyor. Bir şehit ailesinin maaş, konut ve bürokrasi isyanını anlatan röportaj:

K.Gündem : Mesut bey sizi tanıyabilir miyiz ?

Mesut Nayır: Öncelikle şehit ailelerinin sorunlarını dinleyip bu sorunları ilgili ve yetkili makamlara iletmemizde yardımlarını esirgemeyen siz değerli basın mensuplarına ve gazeteniz Kayseri Gündem’e çok teşekkür ediyorum. Ben 1974 İkinci Barış Harekatında şehit olan Jnd. Kmd. Onbaşı Mahmut Nayır’ın ağabeysiyim. 61 yaşında işçi emeklisiyim.

K.Gündem : Bu vatan için evladını feda eden bir ailenin mensubu olarak ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz ?

Mesut Nayır : 320 Yıl Rus mezaliminin zulmüne uğrayan biz Çerkezleri toprak sahibi,vatan sahibi eden Osmanlı’nın mirasçısı ve vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti bizim yavrumuza ihtiyaç duydu. Kardeşim bu Vatan için tereddütsüz gitti ve canını feda etti. Bizim vatan sağolsun başka diyecek sözümüz olmadı. Ancak 16 senedir bu devletin anneme sağladığı maaşı bizden daha fazla ihtiyacı olanlar olabilir düşüncesi ile bir defa bile almadık. Annemin yatalak olması ve onca bankanın hortumlanması, kalp rahatsızlığımın bulunması ve eşimin beyin kanaması geçirmesi aynı döneme denk gelmesi ile bu maaşa ihtiyaç duyduk. Ama devletimizin bize tanıdığı bu hak bazıları tarafından ‘dolandırıcı’ olarak nitelendirilmemize, çeşitli hakaretlere maruz kalmamıza sebep oluyor.

K. Gündem : Sayın Nayır söyledikleriniz bu vatan için evladını veren insanlara yapılabilecek en ağır harekettir. Bunu biraz daha açabilir misiniz ?
Mesut Nayır : Öncelikle evlatlarını feda eden bu ailere takdir edilen maaşları belirtmek istiyorum. Gazilerimize aylık 180 YTL, şehit ailelerimize ise aylık 237 YTL ödeniyor. Bu rakamların bu insanlara yetip yetmeyeceği konusunda bir şey söylemeye gerek dahi görmüyorum. Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğim. 20 25 yaşlarında gencecik evlatlarımızın evlenip bu vatan için gittikleri askerden bir yerleri koparak, gözü görmeyerek, kulağı duymarak dönenlerin bakmakla yükümlü olduğu yada hiç dönemeyenlerin arkada bıraktıkları eşlerinin,çocuklarının ayağına ayakkabı alabilmek için gündelik temizliğe gitmesi, birilerinin eline bakmalarına ben tahammül edemiyorum. Birde sadaka niyetine poşetlerle verilen, bunu da alabilmek için bir sürü formalite ile uğraştırılan adına yardım denilen bu işin bu insanları ne denli rencide ettiğini bilen var mı merak ediyorum.
K. Gündem : Mesut Bey bu durumun ne kadar zor ve dayanılmaz olabileceği tahmin etmekte zorlanmıyoruz ancak biraz önce belirttiğiniz size karşı sorumsuz davranışlar içerisin deki insanlar hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz ?
Mesut Nayır : Tabii ki. 84 yaşında yatalak olan ve bu maaşı alma hakkı kendisine ait olan annemin felç ve yirmi dört saatini yatakta geçiriyor olması bu maaşı noterden aldığım ve her maaş gününde nüfus kaydı ile sağ olduğunu belgeleyerek gitmek zorunda kalıyorum. Ve noterden aldığım vekaletnameyi her maaş gününde yenilenmem istiyor. Şunu anlatmakta güçlük çekiyor ve artık utanıyorum. Yatalak bir kadını ben 237 YTL için notere götürüp ona imza attırabilmem için bu paranın en az iki katını harcamam gerekir ve böyle uygulamanın bu vatan için evladını kaybetmiş bir insana diretilmesi kaldırılabilecek bir şey değil. Bu şartlar altında her ay noterden yenisi almam istenilen bu vekaletname için oradaki kendini bilmez eli cebinde ortalıkta dolaşan, ağzından sigarası düşmeyen memurlar çıkıp bana hakaret edip, dolandırıcı muamelesi yapıyor. Bu duruma çözüm bulunması için biz milletvekillerinden ricada bulunduk. Sayın Mustafa ELİTAŞ girişimlerde bulundu ancak bir sonuç alamadık.
K.Gündem : Milletvekilimiz Mustafa Elitaş dışında bu konuda size yardımcı olan kimse olmadı mı ?
Mesut Nayır : İki ayağını bu vatan için kaybeden Dernek Başkanımız METE KURT her türlü girişimde bulunmasına rağmen bir sonuç alamıyoruz. Rauf DENKTAŞ Kayseri’ye geldiğinde bu güne kadar maddi imkansızlıklar sebebi ile evladının mezarı başına gidip bir fatiha okuyamayan insanlara bu imkanı sağlama sözü veren MEHMET ÖZHASEKİ vermiş olduğu sözün bu insanlar için ne kadar önemli olduğunun farkına varamamış olma ki bu sözünü unuttu. Ve yine Eskişehir Bağlarında bu insanlara umut olan konut sözünden herkes faydalanamadı. Tam 6 yıldır bu sözün tutulmasını bekliyoruz.
Bunların hepsi bir yana evladını, canını bu vatan için vermiş insanların her biri bunca sıkıntı ve dert ile boğuşurken bir kişi bu insanların kapısını çalmıyor. Önceleri insan selinin yaşandığı şehit cenazeleri artık 100-150 kişi ile kaldırılıyor. Askerlerin dışında bir tek yetkili insan bile göremez olduk. Hani ahde vefa ?
K.Günden : Mesut Bey yetkili ve ilgililere bizim aracılığımızla iletmek istediniz başka bir şey var mı ?
Mesut Nayır : Miktarını belirttiğim bu maaşların almaya gittiğimiz de Ziraat Bankası’nın sorumsuz memurları bütün prosedürleri, formaliteleri yerine getirmemize karşı yine bu sorumsuz insanların anlamsız istekleri ile karşılaşıyoruz. Alenen hakarete uğruyor, dolandırıcı muamelesi görüyoruz. Dayanılmaz hal alan bu uygulamaya son verilmesini istiyoruz. Verilen sözlerin unutulmaması, umutlandırılan insanların mağduriyetinin bir an önce giderilmesini temenni ediyoruz. Az önce görüştüğüm Gazi ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mete Kurt yerel televizyonlar tarafından davet edildiğimizi söyledi ve ayrıca sizlerde buradasınız. Bize desteğini esirgemeyen, sesimizin duyulmasına yardımcı olan siz değerli basın mensuplarına bütün şehit ve gazi aileleri adına teşekkür ediyorum.

K.Gündem : Bizlerde bu vatan için gözünü kırpmadan canını veren yiğitleri yetiştiren sizlere bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Cahit Talha

Cengiz Taştan

Ziyaettin Tokyay